Ostravské Pyvo

Ostravské Pyvo bývá každou první středu v měsíci.

Kontakt na organizátory

Historie srazů

 • Ahoj!

  Zdá se to být jako včera, kdy jsme se poprvé sešli pod organizačním dohledem Honzy Javorka a Petra Viktorina u prvního Pyva v Ostravě. A ono už je to deset let! To je neuvěřitelné!

  Stavte se 1. listopadu oslavit s námi desetiletou historii našeho oblíbeného meetupu. Zavzpomínáme, popovídáme si, dáme se dobrou večeři a něco k pití a bude i dort!

  Oslava započne v 18:00 v restauraci Palouk.

  Pokud si chcete objednat večeři z jejich jídelního lístku (https://palouk.cz/jidelni-listek), zapište se prosím do úterý 19:00 své jméno a výběr jídla zde:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1z0- bx21NunTEMOmBvTgixiwzf42wa13Uq1WblUftnck/edit?usp=sharing

  Určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ostravské Pyvo – Závěr léta
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Léto nám snad ještě nedalo své poslední sbohem a tak říjnové Pyvo zkusíme udělat opět ve Vratimově na cyklostezce. Uvařte termosku teplého čaje a vezměte hrubé tepláky a přijďte se za námi podívat.

  A na co se můžete těšit? Povíme si zážitky z letošního PyConu, jak se daří mentoring program PyLadies Ostrava a řeč bude i o novinkách v čerstvém vydání Pythonu 3.12.

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Počasí nám nejspíše dovolí se ještě jednou setkat venku a tak toho využijeme a zářijové Pyvo uděláme opět ve Vratimově na cyklostezce.

  A na co se můžete těšit? Budeme se bavit o plánech a nápadech na organizaci pro letošní podzim a vybírat vhodné lokality a termíny. Řeč příjde také na PyCon CZ, který je už za rohem.

  Těšíme se na vás.

 • Léto si, co se počasí týče, dalo na chvíli pauzu, ale my věříme, že hezkým dnům ještě neodzvonilo, a proto se další Pyvo bude konat na cyklostezce v Coolárně. V případě nepříznivého počasí vymyslíme náhradní plán.

  A na co se můžete těšit? Budeme se bavit o plánech a nápadech na organizaci pro letošní podzim a vybírat vhodné lokality a termíny. Řeč příjde také na PyCon CZ, který se koná v polovině září v Praze a jeden šťastlivec si z Pyva odnese vstupenku zdarma.

  Těšíme se na vás.

 • Ahoj,

  V srpnu spojíme Pyvo s TechMeetup grill párty ve vítkovícké Etáži, kde bude jako každý rok možnost potkat se s dalšími programátory, dát si dobré jídlo a pití, užít si kopu legrace a taky vyhrát lístek na letošní PyCon CZ! Začátek je v 17:30, ale pro ty, kdo nestíhají, tam samozřejmě budeme i později.

  Více informací najdete zde:https://www.meetup.com/techmeetupostrava/events/294468573/

  Tak přijďte, těšíme se na Vás!

 • Ahoj,Těšili jsme se s letními dny na sluníčko do Coolárny ve Vratimově, ale počasí je proti nám, proto se zítra sejdeme Ve Frankie's pub. Začínáme v 18:00 a nemáme žádné specifické téma, ale jistě přijdou na přetřes novinky z Python světa a zajímavé projekty, na kterých pracujeme nebo které jsme od posledně potkali.

  Tak přijďte, těšíme se na vás!

 • Ahoj,

  Zase tady máme první středu v měsíci a s ní Ostravské Pyvo. Podíváme se společně na to, jak funguje zabezpečení komunikace mezi webovým serverem a prohlížečem a co se vlastně skrývá pod zeleným zámkem v adresním řádku. Tentokrát už od 18:00. Samozřejmě můžete dorazit i později.

  Určitě přijďte! My tam budeme a těšíme se na vás.

 • Ahoj,

  Zase tady máme první středu v měsíci a s ní Ostravské Pyvo. Tentokrát je v plánu posezení u piva a vážně dobrého jídla v příjemném kolektivu a diskuze na libovolná témata. Máme rezervovánu spoustu míst v restauraci Frankie's pub u Nové Karoliny, tentokrát už od 18:30. Samozřejmě můžete dorazit i později.

  Určitě přijďte! My tam budeme a těšíme se na vás.

 • Ahoj,

  Ve středu se společně podíváme na to, že seznamy, slovníky a n-tice nejsou ani zdaleka jedinou možností, jak si pohodlně ukládat datové struktury v Pythonu a jak s nimi efektivně pracovat. Modul collections obsahuje spoustu užitečných pomocníků, kteří nám možnosti základní trojice rozšíří a umožní nám implementovat i vlastní varianty. Pak se posuneme ještě dál a podíváme se na dataclasses – co to je, kde se nám to bude hodit a jak funguje jejich serializace.

  Začínáme opět v 19:00 v restauraci Palouk.

  Pokud si chcete objednat večeři z jídelního lístku (https://palouk.cz/jidelni-listek) předem, zapište prosím do úterý 19:00 své jméno a výběr jídla zde:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1z0-bx21NunTEMOmBvTgixiwzf42wa13Uq1WblUftnck/edit?usp=sharing

  Určitě dorazte, těšíme se na vás!

 • Ahoj,

  Ve středu si na Pyvu povíme o typové kontrole v programovacích jazycích.Programovací jazyky je možné rozdělit do skupin podle mnoha různých kritérií a jedním z nich je typová kontrola. Na Pyvu se společně podíváme na základní rozdělení na silné a slabé typování a na statické a dynamické typování. Ukážeme si zástupce z každé skupiny jazyků a podíváme se, jak se tyto charakteristiky promítají do jejich fungování.

  Zástupci jednotlivých skupin: static/strong - Rust, C static/weak - ??? dynamic/strong - Python, Ruby dynamic/weak - JS, Perl

  Začínáme opět v 19:00 v restauraci Palouk.

  Pokud si chcete objednat večeři z jejich jídelního lístku (https://palouk.cz/jidelni-listek), zapište prosím do úterý 19:00 své jméno a výběr jídla do tabulky https://docs.google.com/spreadsheets/d/1z0-bx21NunTEMOmBvTgixiwzf42wa13Uq1WblUftnck/

  Určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ahoj.

  V únorovém Pyvu si řekneme něco o tom, jaké existují nástroje k organizaci Pythoních projektů a jejich závislostí. A možná si popovídáme i trochu o Rustu a o tom, jak jeho filozofii přenést do Pythonu :)

  Začínáme po začátečnickém kurzu PyLadies v 19:00 v restauraci Alvi.

  Tak určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ahoj.

  Lednové Pyvo bude na téma Hardwaru a VR. Máte doma nějaký zajímavý kus HW, bez kterého si každodenní práci neumíte představit? Válí se vám v koutě nějaký muzeiní kousek? Nebo pracujete na vývoji vlastního zařízení? Tak to všechno naházejte do tašek a dojděte na Pyvo.

  Součástí Pyva bude možnost zkusit si virtuální realitu a samozřejmě také práci s HW, který si na místě ukážeme.

  Začínáme po začátečnickém kurzu PyLadies v 19:00 Na Palouku.

  Tak určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Aktualizace 6. 12.: POZOR, změna místa. Protože Levský je kvůli nemocnému personálu uzavřen, přesouváme Pyvo do Vinografu na ulici Nádražní 45.

  Ahoj.

  Vzpomínáte také ještě na hodiny IKT na základních školách a výuku práce s MS Office? Pro většinu mladých lidí to byla nepřekonatelná nuda, která ani náznakem neukázala, co vše je možné s počítači dělat. Naštěstí nás čeká velká změna ve výuce IKT a žáci by se mimo jiné měli věnovat algoritmizaci. Zuzka – účastnice kurzu PyLadies a učitelka IKT na základní škole – nám o tom příjde povědět na Pyvo.

  No a v neposlení řadě za sebou budeme mít už 7 úkolů z Advent of code, takže se na ně také podíváme.

  Začínáme po začátečnickém kurzu PyLadies v 19:00 v Levském.

  Tak určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ahoj,zítra se můžete těšit na přehled novinek v Pythonu 3.11. Začneme v 19:00 po kurzu PyLadies a sejdeme se v restauraci V.R. Levský. Jako bonus se cestou na Pycon do Polska staví hosté, bude to tedy taky super příležitost získat nové kontakty.

  Tak určitě doražte, těšíme se na vás!

 • UPDATE: Místo Jack's burger na stodolní jsou teď lázně, takže se dnes sejdeme klasicky v Levském, začínáme v 18:00.

  Zatím ahoj, těšíme se na vás :-)

  Ahoj, zítřejší pyvo bude mít neprogramátorské téma - mýty v první pomoci a taky si najdeme čas na volnou diskuzi o dalších libovolných tématech. Pozor, budeme začínat dříve - v 18:00. Protože tentokrát není připravená prezentace, rádi bychom toho využili a prozkoumali nové potenciální místo ke scházení - Jack's burger bar na Stodolní (adresa Stodolní 741/15, Moravská Ostrava). Mají tam ve sklepě salónek, který by nám mohl vyhovovat. Zatím se tam ale nemůžu dovolat, tak prosím kontrolujte email, Burger's bar ještě potvrdím. Pokud by to nešlo, sejdeme se klasicky v Levském.

  Určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Léto pokračuje plnými doušky a zítra tu opět budeme mít letní Pyvo. Sejdeme se klasicky u Coolárny ve Vratimově, kam se lze snadno dostat od Ostravy, Frýdku a dokonce i Místku po cyklostezce, vlakem, autobusem i autem. Čas se také nemění a letní Pyvo začne už v 17:00.

  Nemáme žádné specifické téma, ale jistě přijdou na přetřes novinky z Python světa a zajímavé projekty, na kterých pracujeme nebo které jsme od posledně potkali.

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Léto pokračuje a s prvními prázdninovými dny tu opět máme letní Pyvo. Sejdeme se klasicky u Coolárny ve Vratimově, kam se lze snadno dostat od Ostravy, Frýdku a dokonce i Místku po cyklostezce, vlakem, autobusem i autem. Čas se také nemění a letní Pyvo začne už v 17:00.

  Nemáme žádné specifické téma, ale jistě přijdou na přetřes novinky z Python světa a zajímavé projekty, na kterých pracujeme nebo které jsme od posledně potkali.

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Čas slunečních brýlí a povinných pokrývek hlavy je opět tady a my neleníme a tuto příležitost využijeme k prvnímu pokecu na sluníčku v tomto roce.

  První letošní letní Pyvo se bude konat na klasickém místě u Coolárny ve Vratimově, kam se lze snadno dostat od Ostravy, Frýdku a dokonce i Místku po cyklostezce, vlakem, autobusem i autem. Čas se také nemění a letní Pyvo začne už v 17:00.

  Nemáme žádné specifické téma, ale jistě přijdou na přetřes novinky z Python světa a zajímavé projekty, na kterých pracujeme nebo které jsme od posledně potkali.

  Těšíme se na vás.

 • Ahoj, na středečním Pyvu si povíme jak efektivně získávat data z webových stránek. Podíváme se na výpisy telefonních operátorů a pythonní knihovnu beutifulsoup.

  Uvidíme se opět v 18:00 v restauraci V. R. Levský vedle Stodolní ulice.

  Tak doražte, těšíme se na Vás!

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Ostravské Pyvo – Testy hrou
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4

  Poslední měsíc jsme se věnovali testování kódu a tak si tentokrát zahrajeme malou interaktivní testovací hru, ve které si některé tipy a triky budete moct zopakovat.

  Uvidíme se opět v 18:00 v restauraci V. R. Levský vedle Stodolní ulice.

  Těšíme se na Vás.

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Cesta za lepšími testy je trnitá. Minule jsme se testům naučili lhát, na řadě je měření pokrytí kódu testy.

  Pokrytí testy (neboli code coverage) je metrika, která nám řekne, kolik procent naší aplikace se prověří (spustí), když spustíme její testy. Tato metrika má různá úskalí a dosažení sta procent neznamená, že jsou naše testy dokonalé. Nicméně nám může pomoci v pochopení, které části aplikace je ještě třeba testovat a jaké situace je třeba simulovat.Na Pyvu si ukážeme, jak se code coverage měří v Pythonu u jednoduchého i složitějších projektů.

  Uvidíme se opět už v 18:00 v restauraci V. R. Levský vedle Stodolní ulice.

  Těšíme se na Vás.

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Ahoj,

  Opět Vás srdečně zveme na středeční ostravské Pyvo.

  Už jste někdy potřebovali otestovat aplikaci, která odesílá emaily, ale nechtěli jste je pak zbytečně mazat v doručené poště? Nebo simulovat komunikaci s externím API bez toho, abyste se museli přihlásit na internet? Ve středu si ukážeme, jak můžete obelhat automatické testy tak, abyste už nikdy nic z toho dělat nemuseli a pořád měli kvalitně otestováno.

  POZOR ZMĚNA! Tentkokrát v restauraci V. R. Levský začínáme v už 18:00.

  Tak doražte, těšíme se na Vás!

  -----------------------------------------------------------------------

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Ahoj v novém roce!

  Zítra tady opět máme první středu v měsíci a s ní ostravské Pyvo. Začátek roku otevřeme v odlehčeném módu, a to debatou o zajímavých knihách, ať už programovacího nebo neprogramovacího charakteru. Začínáme jako obvykle v 19:00 v restauraci V. R. Levský,[masked].

  Tak doražte, těšíme se na vás!

  -----------------------------------------------------------------------

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!


  Nakonec se toho v diskusi sešla opravdu hromada, tady jsou odkazy:

 • Ahoj,blíží se první prosincová středa v měsíci a s ní dvě super události - ostravské Pyvo a začátek soutěže Advent of code (https://adventofcode.com/), která bude jako každý rok plná zajímavých příkladů k řešení. Na příštím Pyvu bychom Vám rádi tuto soutěž představili, pověděli něco o minulých ročnících a možná vyřešíme i první úkol. Pokud se vám bude soutěž líbit, můžete se přihlásit do kurzu PyLadies, kde budeme jednotlivé příklady společně řešit https://pyladies.cz/ostrava/

  Začínáme jako obvykle v 19:00 v restauraci V. R. Levský,[masked].

  Tak doražte, těšíme se na vás!

  -----------------------------------------------------------------------

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Ahoj,i když zítřejší pyvo vyhlašujeme na poslední chvíli, máme dobrou zprávu pro všechny, kteří tápali - Pyvo bude. Lumír pro Vás tentokrát připravil přehled novinek, které přinesl říjnový release Pythonu 3.10 a je se na co těšit. Začínáme v 19:00 v restauraci V. R. Levský.

  Tak doražte, těšíme se na vás!

  -----------------------------------------------------------------------

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email "[masked]" a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Posledním letním dnům podle meteorologů právě odzvonilo a tak je čas přesunout naše pravidelná setkávání u piva a Pythonu pod střechu. Říjnové Pyvo se tedy uskuteční v prostorách restaurace V.R. Levský a protože ve středu probíhá začátečnický kurz PyLadies, i jeho začátek se posune na 19:00 hod. Po letním oddechu se opět můžete těšit na výlety do světa zajímavostí z IT, které zahájí Lumír prezentací o debugování v Pythonu.

  Debugování je základní schopnost každého programátora, kterou využívá ve chvílích, kdy něco nefunguje. To je skoro vždy. Někdy stačí jen na ta správná místa napsat print, jindy je to složitější a hodil by se mocnější nástroj. Některé z těchto nástrojů si na Pyvu ukážeme.

  Tak doražte, těšíme se na vás!

  -----------------------------------------------------------------------

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email [masked] a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Další venkovní Pyvo letošního roku se uskuteční ve středu 1. září od 17:00 na tradičním místě ve vratimovské Coolárně.

  Kdo bude mít zájem a bude mobilní, může se pak s námi vydat do parku pod zámkem ve Frýdku, kde se od 19:30 bude v letním kině promítat komedie Bábovky.

  V případě nepříznivého počasí se Pyvo nekoná.

  Těšíme se na vás.

 • ZMĚNA: Protože počasí není nic moc a dnes večer se také koná Grill Party pořádaná komunitou TechMeetup Ostrava, rozhodli jsme se připojit k nim. Uvidíme se tam! Více informací najdete na: https://www.meetup.com/TechMeetupOstrava/events/279584671/

  Kdo bude mít zájem a bude mobilní, může se pak s námi vydat k dopravnímu hřišti u ulice Pionýrů v Místku, kde se od 20:30 bude v letním kině promítat animovaný film Scoob!.

  V případě nepříznivého počasí se Pyvo nekoná.

  Těšíme se na vás.

 • Další venkovní Pyvo letošního roku se uskuteční ve středu 7. července od 17:00 na tradičním místě ve vratimovské Coolárně.

  Kdo bude mít zájem a bude mobilní, může se pak s námi vydat do autokempu u Olešné v Místku, kde se od 21:00 bude v letním kině promítat pohádka Princezna zakletá v čase.

  Těšíme se na vás.

 • První venkovní Pyvo letošního roku se uskuteční ve středu 2. června od 17:00 na tradičním místě ve vratimovské Coolárně.

  Na přetřes určitě přijdou novinky z naší komunity a ze světa Pythonu, kterých se od poledního setkání nastřádalo opravdu hodně.

  Kdo bude mít zájem a bude mobilní, může se pak s námi vydat k Národnímu domu v Místku, kde se od 21:00 bude v letním kině promítat film Postiženi muzikou.

  Těšíme se na vás.

 • Ahoj.

  Po krátké vynucené pauze jsme zpět. Situace je bohužel taková, že chceme-li se letos ještě jednou setkat, budeme to muset udělat online.

  První a letos poslední online ostravské Pyvo proběhne netradičně ve čtvrtek 3. prosince od 18:00 a potkáme se na jit.si. Důvodem pro netradiční termín je pokročilý kurz, který probíhá ve středu.

  Sice to bude bez večeře a piva – to si budete muset zařídit sami –, ale na zajímavost obsahu to nebude mít žádný vliv. O ten se totiž také postaráte vy 😄 Během pokročilého kurzu se nám vyrojila celá řada velmi zajímavých otázek okolo fungování Pythonu a počítačů obecně, takže poslední letošní Pyvo věnujeme hledání odpovědí na tyto otázky. Další otázky můžete přidávat i nadále, případně můžete hlasovat pro ty nejlepší na poll.ly.

  Rekapitulace: ptejte se a hlasujte na poll.ly a ve čtvrtek 3. 12. v 18:00 se připojte na jit.si.

  Těšíme se!

  • Q&A — Otázky a odpovědi nejen o Pythonu
 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Čtvrtý a možná poslední pokec na sluníčku se bude konat na tradičním místě ve středu 2. září od 17:00.

  Podzimní kurzy se kvapem blíží, náš společný projekt evidence dárců nabírá na obrátkách a Python 3.9 už má prvního kandidáta na finální vydání.

  To vše a mnohem více na tebe čeká na Pyvu, tak se stav.

  Těšíme se!

 • Třetí pokec na sluníčku se bude konat na tradičním místě ve středu 5. srpna od 17:00.

  Na přetřes určitě přijdou novinky z naší komunity a ze světa Pythonu a určitě se nevyhneme ani plánování budoucích kurzů, které startují už v září.

  Kdo bude mít zájem a bude mobilní, může se pak s námi vydat do autokempu na Olešné, kde se od 20:15 bude v letním kině promítat film Ježek Sonic.

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Tak je to zase tady! Po dlouhém období dešťů to vypadá, že první prázdninový den bude konečně hezky. A tak Vás zveme na druhé letošní letní Pyvo! Bude se konat opět na klasickém místě u Coolárny ve Vratimově od 18:00. Na místo setkání se lze snadno dostat z Ostravy i Frýdku-Místku po cyklostezce, vlakem, autobusem i autem.

  Tématem bude organizace dalšího běhu Začátečnického kurzu Pythonu. (Tentokrát už opravdu!) Probereme jak orgranizaci, tak i samotnou náplň hodin. Každá pomocná ruka či názorová špetka do mlýna jsou vítány!

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Po několika měsících sezení doma je konečně čas vyrazit ven a prohřát kostru na sluníčku s dobrým jídlem, pitím a kamarády.

  První letošní letní Pyvo se bude konat na klasickém místě u Coolárny ve Vratimově, kam se lze snadno dostat od Ostravy i Frýdku po cyklostezce, vlakem, autobusem i autem. Čas se také nemění a letní Pyvo začne už v 18:00.

  Nemáme žádné specifické téma, ale jistě přijdou na přetřes kurzy, které jdou v Ostravě do finále, a novinky z Python světa.

  Těšíme se na vás.

 • Ahoj!

  Ve středy stále probíhá kurz datové analytiky a s množícími se znalostmi nacházíme stále nové, zajímavé nástroje, knihovny a způsoby jejich použití. A na Pyvu se o ně podělíme!

  Začneme opět o malinko později než z kurzu dorazíme.

  Máš-li nějaké své téma ze světa IT o kterém by ses chtěl podělit s ostatními ? Určitě na to bude prostor a rádi se dozvíme něco nového a zajímavého.

  Přijďte a zapojte se!

  Těšíme se na vás.

 • Ahoj!

  Máme tady opět další rok plný nových očekávání a předsevzetí a s ním tady máme také první pyvo. Opět se uskuteční první středu v měsíci.

  V únoru se sejdeme po první hodině našeho nového kurzu datová analýza v Pythonu. Nejspíš tedy začneme o malinko později než z kurzu dorazíme.

  Na co se můžete těšit:Pokecáme o našich dojmech z první hodiny kurzu datové analýzy v Pythonu. Dále si řeknem něco málo o tom jak pomocí Pythonu lze vytvořit PDF soubor (různé reporty nebo faktury apod.). Nakonec budeme mít s sebou také deskovou hru Steampunk rally, kterou si můžeme zahrát pokud bude chuť.

  Máš-li nějaké své téma ze světa IT o kterém by ses chtěl podělit s ostatními ? Určitě na to bude prostor a rádi se dozvíme něco nového a zajímavého.

  Přijďte a zapojte se!

  Těšíme se na vás.

  • Tvorba PDF dokumentů
   • David Stroch
 • Ahoj!

  Předvánoční setkání a poslední Pyvo v tomto roce bude tradičně první středu v měsíci, takže když uslyšíš v poledne sirény, víš, kam máš večer vyrazit.

  Kromě pohodového pokecu o proběhlém workshopu datové analýzy a pomalu končícím začátečnickém kurzu programování se můžete těšit na dva příspěvky. Ten první se bude zabývat zásahy států a EU do informačních technologií a v tom druhém se krátce podíváme na Advent of code a řešení do té doby zadaných úloh.

  Přijďte a zapojte se!

  Těšíme se na vás.

  P.S.: Ve středu nás opět čeká hodina začátečnického kurzu PyLadies, takže dorazíme sice o trošku později, zato ale ve větším počtu

 • Ahoj!

  Python se stejně jako ostatní jazyky (a nejen ty programovací) neustále vyvíjí. Po čtyřech alfa verzích, čtyřech beta verzích a jedné RC verzi jsme se v půlce října dočkali stabilního vydání Pythonu 3.8.

  Na Pyvu se společně podíváme, jak se od sebe liší jednotlivé fáze vývoje softwarového produktu, jak se v nich od sebe liší open source software od proprietárního a pro koho jsou jednotlivá vydání určena.

  V druhé polovině se pak zaměříme na Python 3.8 a podíváme se, co je v něm nového a zajímavého.

  Přijďte a zapojte se!

  Těšíme se na vás.

  P.S.: Ve středu nás opět čeká hodina začátečnického kurzu PyLadies, takže dorazíme sice o trošku později, zato ale ve větším počtu

 • Ahoj!

  Na Pyvu v říjnu si budeme povídat o licencích a to nejen těch softwarových. Na první pohled nezajímavé téma má důležité důsledky pro každého z nás, protože ovlivňuje nejen to, jak můžeme zacházet z daty, které si stáhneme z internetu, ale také to, jak budou ostatní nakládat s naší tvorbou, kterou dáme na internet k dispozici.

  Jak zajistit, aby můj kód nemohl nikdo používat k výrobě jaderných zbraní? To a mnohem více nám poví Vladimír Návrat už ve středu 2. října.

  Přijďte a zapojte se!

  Těšíme se na vás.

  P.S.: Ve středu nás opět čeká hodina začátečnického kurzu PyLadies, takže dorazíme sice o trošku později, zato ale ve větším počtu

 • Ahoj!

  Prázdniny se chýlí ke konci a je čas se z prosluněných pláží vrátit zpět do reality všedních dní.

  V září začíná nejen školní rok, ale i kurzy organizované komunitou PyLadies, z letargie se probouzí organizace dalšího PyConu a nové aktivity a plány na sebe nenechají dlouho čekat.

  Pojďme se společně podívat na to, jak se do komunity zapojit, jak se v ní vyznat a co všechno se kolem ní v poslední době děje. Povíme si také něco málo o Pyvci coby servisní organizaci naší české komunity. Nebude chybět ani nakouknutí do pozadí organizace větších či menších akcí napříč republikou.

  Přijďte a zapojte se!

  Těšíme se na vás.

  P.S.: Ve středu nás také čeká první hodina nového začátečnického kurzu PyLadies, takže dorazíme sice o trošku později, zato ale se zbrusu novými účastníky.

 • Ostravské Pyvo – Letní kino #2
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  POZOR: V srpnu bude změna. Pyvo se bude konat místo první středy až druhou středu v měsíci tedy 14. 8. 2019. První středu došlo ke kolizi termínů s konferencí.

  Po vzoru let minulých se v srpnu společně podíváme do letního kina, které opět promítá každou prázdninovou středu na jiném místě ve Frýdku- Místku a okolí.

  Pyvo začne v 18:00 na cyklostezce mezi Ostravou a Frýdkem v Coolárně ve Vratimově. Po 19h večerní se společně můžeme vydat do Frýdku na hřiště u Hříbků, kde ve 20:15 začne promítání pohádky Čertí brko.

  V případě velmi nepříznivého počasí vymyslíme náhradní plán. Sledujte meetup.com pro případné aktualizace.

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Letní kino #1
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Po vzoru let minulých se v červenci společně podíváme do letního kina, které opět promítá každou prázdninovou středu na jiném místě ve Frýdku- Místku a okolí.

  Pyvo začne v 18:00 na cyklostezce mezi Ostravou a Frýdkem v Coolárně ve Vratimově. Po osmé večerní se společně vydáme na cca 15km trasu do autokempu u Olešné, kde ve 21:15 začně promítání animovaného filmu Raubíř Ralf a internet.

  V případě velmi nepříznivého počasí vymyslíme náhradní plán. Sledujte meetup.com pro případné aktualizace.

  Těšíme se na vás.

 • Ahoj!

  Po květnové pauze, kdy nám oba možné termíny sebraly státní svátky, jsme zpět.

  V červnu se společně podíváme na to, jak po absolvování kurzu programování nastartovat svou IT kariéru. Těšit se můžete na diskuse týkající se přijímacích pohovorů a hledání mentorů. Pokud máte vlastní čerstvé zkušenosti s přijímacím pohovorem do IT firmy nebo byste rádi začali pracovat na vlastním projektu a hledáte mentora, bude toto Pyvo právě pro vás.

  Také budeme plánovat další kurzy a náplň dalších Pyv a v neposlední řadě se budeme pilně připravovat na blížící se PyCon CZ.

  Přijďte a zapojte se!

  Těšíme se na vás.

 • Ahoj!

  Dubnové Pyvo bude trošku netradiční. Povíme si něco o tom, jak to vlastně celé vniklo od prvních srazů v Brně až po Pyva napříč republikou, jaké to je Pyva organizovat, co všechno se povedlo a nepovedlo a jaká nás v Ostravě čeká budoucnost.

  Ze stejného pohledu probereme také začátečnické kurzy komunity Pyladies.

  Na Pyvo přímo naváže sprint české Python komunity, který se bude konat v Lískovci u Frýdku-Místku následující víkend, ale zájemci se mohou přidat klidně už po Pyvu. Na sprintu se plánuje a také rovnou realizuje spousta aktivit napříč republikou, diskutují se důležitá témata a vysedává se do noci u ohně. Vítán je každý, kdo by rád přiložil ruku k dílu.

  Přijďte a zapojte se!

  Těšíme se na vás.

  • Ostravské Pyvo včera a dnes
   • Lumír Balhar
  • Brněnské Pyvo
   • Petr Viktorin
 • Ostravské Pyvo – Kino Pyvo
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4

  Ahoj!

  Po světě se koná stále více a více zajímavých akcí s velmi zajímavým obsahem a díky moderním technologiím a rychlému internetu je můžeme mít všechny na dosah ruky.

  Pojďme se společně podívat na některá zajímavá a vtipná vystoupení, které se podařilo zaznamenat. Máš vlastní oblíbený lightning talk či přednášku? Dej nám o tom vědět!

  Těšíme se.

 • Ahoj!

  Python je jazyk s velmi bohatou standardní knihovnou a jen málokdo ví, jaké poklady vhodné pro širokou škálu projektů se v ní ukrývají.

  Odložme tedy na chvíli pip a pojďme se podívat, co zajímavého standardní knihovna ukrývá a co tedy můžeme použít bez nutnosti instalace knihoven třetích stran.

  Máš oblíbený modul ve standardní knihovně? Dej vědět a my si o tom na Pyvu rádi poslechneme.

  A POZOR! PyCon CZ se nezadržitelně blíží a na Pyvu budeš mít možnost vyhrát vstupenku zdarma!

  Těšíme se.

 • POZOR ZMĚNA! Protože první středa je hned 2. ledna, posouvá se Pyvo o týden na středu 9. ledna.

  Ahoj!

  Napsat si webovou aplikaci dnes díky frameworkům zvládne i začátečník. Potíže však nastanou, když by ji rád zpřístupnil celému světu. Kupovat a provozovat si vlastní servery už se dnes nenosí a veřejné cloudy nabízí široké spektrum možností. Pojďme se společně podívat, jak dostat webovou aplikaci do veřejně přístupných cloudů.

  Probereme si jednoduché možnosti, které jsou pro méně náročné uživatele dostupné i zdarma, a dostane se i na komplexní využití cloudů s možností škálování.

  Těšíme se.

 • Ahoj!

  Data o všem možném jsou všude kolem nás a s každým dalším rozšířením technologického pokroku jich je více a více. V surových datech se skrývají mnohé zajímavé informace a souvislosti, které ale někdo musí nejdříve analyzovat, aby mohl získat nějakou zajímavou informaci či konkurenční výhodu.

  Prosincové Pyvo věnujeme analýze dat. Podíváme se společně na možné zdroje dat k analýze, ukážeme si základy explorativní analýzy a dojde i na moderní nástroje a přístupy strojového učení.

  Máš k tématu co říci? Napiš nám!

  Těšíme se.

 • Ahoj!

  Python sám o sobě přichází tzv. with batteries included, což znamená, že má bohatou standardní knihovnu, která nám umožní naprogramovat různé aplikace aniž bychom museli vynalézat znovu kolo. Ani do standardní knihovny se však nevleze vše a tak je internet plný zajímavých knihoven a aplikací, které s vývojem mohou pomoci a velmi ho ulehčit. Některé jsou dokonce tak populární, že zcela zastínily své alternativy ve standardní knihovně.

  Na Pyvu se podíváme na některé zástupce těch nejpopulárnějších knihoven a také na pár zajímavých kousků. Pokud máš vlastní oblíbenou knihovnu, ozvi se.

  Těšíme se.

 • Ahoj!

  O Pythonu mluvíme hodně často. Pracujeme v něm, učíme jej a pomáháme všemožně lidem okolo. Ostatní jazyky toho ale mohou také hodně nabídnout a tím rozšířit naše obzory, i kdybychom Python za nic na světě neopustili.

  Na říjnovém Pyvu se společně podíváme na Ruby a v čem se tento velmi podobný jazyk liší, zjistíme, že i se C# lze pracovat na Linuxu a tvořit Open Source a ušetřeni nebudete ani dalších zajímavostí z kompilovaných jazyků.

  Znáte dobře nějaký jazyk se zajímavými prvky? Ozvěte se a přidejte svou ruku k dílu.

  Rozhodně se stavte, bude to stát za to.

  • Go a Rust
   • Martin Čurlej
  • Ruby!
   • Glutexo
  • Jak vypadá Hello World v různých jazycích
   • Lumír Balhar
 • Ostravské Pyvo – Opékání u Louieho
  Lumírův dům, Lískovec 368, Frýdek-Místek, 73801

  Léto je sice pomalu u konce, ale s návratem do běžného provozu není kam spěchat. Pojďme si zářijové Pyvo ještě užít na čerstvém vzduchu a opéct špekáčky na Louieho panství.

  Oficiální začátek je v sedm večer, ale početná skupinka dorazí až po lekci PyLadies kolem půl osmé. Jídlo a pití každý sebou. Nějaké základní zásoby tady máme, ale neuspokojíme všechny lidi ani všechny jejich chutě. V případě hezkého počasí budeme u ohně. Pokud bude škaredě, schováme se pod střechu a dobroty hodíme na grill.

  Parkování je možné na place naproti dřevěného plotu. Nocleh je v omezené míře také možný po předchozí domluvě. Postelí je omezený počet, takže kdo dřív příjde … Stejně tak je po domluvě možný odvoz domů příp. přiblížení na ten správný vlak či autobus.

  S dotazy se na mě neváhejte obrátit.

  Ve středu na viděnou!

  Louie

 • Ostravské Pyvo – Letní kino #2
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Druhé letní Pyvo s výletem do letního kina.

  Pyvo začne jako minule v 18:00 na cyklostezce mezi Ostravou a Frýdkem v Coolárně ve Vratimově. Kolem osmé večerní se společně vydáme na cca 15km trasu do autokempu u Olešné, kde přibližně ve 21 hodin začne promítání animovaného filmu Mimišéf.

  Užitečné odkazy:

  V případě velmi nepříznivého počasí vymyslíme náhradní plán. Sledujte meetup.com pro případné aktualizace.

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Letní kino #1
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Léto je definitivně tady, ale nebude napořád, a tak je třeba nasbírat na sluníčku zásoby vitamínu D a v restauraci trochu vitamínu P. K tomu nám město Frýdek-Místek pořádá od 6. července do 12. září každou středu letní kino, kam se společně vydáme.

  Pyvo začne jako minule v 18:00 na cyklostezce mezi Ostravou a Frýdkem v Coolárně ve Vratimově. Kolem osmé večerní se společně vydáme na cca 15km trasu do autokempu u Olešné, kde ve 21:00 začně promítání českého filmu Po strništi bos.

  Užitečné odkazy:

  V případě velmi nepříznivého počasí vymyslíme náhradní plán. Sledujte meetup.com pro případné aktualizace.

  Těšíme se na vás.

 • Léto je pomalu tady a protože počasí nám přeje, pojďme se protáhnout ven a posedět na sluníčku.

  První letošní letní Pyvo se bude konat na klasickém místě u Coolárny ve Vratimově, kam se lze snadno dostat od Ostravy i Frýdku po cyklostezce, vlakem, autobusem i autem. Čas se také nemění a letní Pyvo začne už v 18:00.

  Červnové Pyvo bude krátce po konferenci PyconCZ, která se koná 1.-3. června v Praze. A protože kuloáry se nese informace, že by se PyconCZ 2019 mohl přesunou více na východ naší republiky, bude Pyvo ideálním místem ke sdílení postřehů a zpětné vazby po konferenci.

  Těšíme se na vás.

 • V květnu se podíváme na to, jaké jsou možnosti při formátování řetězců. Nevyhneme se při tom srování starého způdobu formátování a nové metody format() a nahlédneme i do světa jiných programovacích jazyků.

  Jako bonus bude možno na Pyvu vyhrát vstupenku na letošní PyConCZ!

  Těšíme se na Vás.

  • Formátování staré a nové a co to vlastně umí …
   • Lumír Balhar
  • Formátování řetězců v Ruby
   • Glutexo
 • POZOR, změna! Pyvo na téma Domácí automatizace se přesouvá na duben. V březnu budou tématem iterátory.

  Ahoj!

  V únoru jsme se dost opřeli do hardwaru a ukázali jsme si, jak moc jdou rozličné destičky ovládat s pomocí Pythonu. Když si k tomu představíte množství různých senzorů a udělátek, máte ideální platformu na domácí automatizaci. A přesně na tu se v březnu podíváme.

  Těšíme se na vás!

  • Bastlení domácí automatizace
   • Jan Gaura
  • Platforma pro domácí automatizaci (za 20 minut)
   • Lumír Balhar
 • Ostravské Pyvo – Iterační
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4

  POZOR, změna! Vzhledem ke změnám na poli přednášejících bude březnové Pyvo na téma iterátorů v Pythonu. Domácí automatizace se pak dočkáte v dubnu.

  O iterátorech, tzv. iterables či sekvencích už slyšel alespoň jednou každý, kdo se kolem Pythonu pohybuje. V březnu si proto ukážeme, co je to ten iterátor, jak se liší od iterables a co z toho je naše dobře známá funkce range. Nezůstane však jen u teorie, ale podíváme se i na to, jak nám mohou iterátory pomoci při zpracování většího množství dat na několika příkladech z reálného světa.

  • Co je to iterátor, iterables a co vlastně vrací range?
   • Lumír Balhar
  • Jak jsem migroval bžilion dat v Pythonu
   • David Bajer
  • Hledání prvočísel (přes generátory)
   • Petr Viktorin

   Příliš pokročilé použití generátorů a iterátorů

 • Ahoj.

  I když je vývoj softwaru jistě zábavný a naplňující, každý z nás občas zatouží nahlédnout i do světa hardwaru a zbastlit si nějakou šikovnou pomůcku do běžného života. Kdo to ještě nězkusil, přišel o mnoho zábavy a potěšení. Na Pyvu se proto společně podíváme na několik zajímavých projektů, které budou více či méně poháněné Pythonem a povíme si něco málo o MicroPythonu.

  Těšíme se na hojnou účast.

  • Domácí zdroj snadno a rychle
   • Martin Stiborský
  • Jak mě napadlo postavit si LED panel
   • Glutexo
  • MicroPython a světýlka na každý den
   • Lumír Balhar
 • Ahoj!

  Svět se mění a technologie jdou raketovým tempem stále kupředu. Dokonce staré známé tiskárny nejsou výjimkou a ty nové a moderní se naučily tisknout ve třetím rozměru a vytvářet prostorové objekty z různých materiálů. Pojďme se na ně na Pyvu podívat trochu blíže.

  Stejně jako musíme projít cestou od tvorby dokumentu po vytištěný papír lezoucí ještě teplý z tiskárny, musíme si prostorový objekt nejdříve vytvořit, zkontrolovat jeho správnost, připravit jej pro tiskárnu a teprve pak přistoupit k tisku samotnému. Na Pyvu si všechny tyhle části projdeme a zatímco my si pak budeme plnit břicha dobrým jídlem a pitím, necháme tiskárnu, aby námi vytvořený objekt převedla z virtuálního světa do reálného.

  Mimochodem, pokud by se někdo chtěl zapojit jako kouč či organizátor v týmu ostravských PyLadies, proběhne hodinu před Pyvem na stejném místě první schůzka organizátorů, na které se bude řešit další kurz v roce 2018.

  Těšíme se na vás.

  • OpenSCAD
   • Petr Viktorin
  • Profesionální 3D tisk
   • Martin Gren
 • Ahoj.

  Ať už začátečník či profesionál, jedinec nebo celá korporace, všichni pracujeme na vetších i menších projektech. Prosincové Pyvo se pak stane místem, kde se se svým projektem můžete příjít pochlubit, nechat ostatní nahlédnout do jeho zákulisí, poradit se o jeho dalším vývoji a případně si tímto sehnat i nějaké pomocníky.

  Chcete se přijít také pochlubit se svým projektem? Ozvěte se nám!

  Program (bude doplněn):

  • Zákulisí seznamáckých obsahovek (Jiří Kupka, Seznam.cz)

  • Co se stane, když pustíš programátory do stařičké továrny (Artem Zhukov, Víťa Měrka, REMAK a.s.)

  Stejně jako minule i tentokrát bude před Pyvem workshop. Témate bude větvení v Gitu a spolupráce s Open Source. Workshop začne v 17:00 a v 19:00 pak plynule naváže na Pyvo.

  Těšíme se na Vás.

  • Zákulisí seznamáckých obsahovek
   • Jiří Kupka
  • Co se stane, když pustíš programátory do stařičké továrny
   • Víťa Měrka
   • Artem Zhukov
 • Každý si občas zahraje nějakou hru. A každý, kdo umí alespoň trošku programovat, někdy zatoužil napsat si hru vlastní. Jak spolu souvisí světy programátorů a hráčů? Jak se pomocí hraní her nenásilnou formou naučit základní i pokročilé techniky programování a jak si pomocí programování splnit sen a napsat si hru vlastní? Na tyto i další otázky si společně odpovíme na následujícím Pyvu.

  Ukážeme si:

  • Velmi zábavnou a návykovou hru, ve které se naučíte základní prvky programování, aniž byste o tom věděli

  • Jak vytvořit cokoli vás napadne, aniž byste napsali byť jen jediný řádek kódu

  • Jak je na tom Python s připraveností na psaní her. Ano, i na to mámě knihovny

  • Jak by mohla vypadat vaše první 3D hra

  Těšíme se na vás v obvyklém čase na obvyklém místě.

  P.S.: Pro velký zájem bude před Pyvem workshop o verzovacím sytému Git. Startujeme v 16:30 také ve vinárně restaurace V.R. Levský a po skončení volně navážeme na Pyvo.

  • Tvorba 3D her
   • Štěpán Tomsa
  • Pyweek
   • Petr Viktorin
 • POZOR, ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ: v naší oblíbené hospůdce nezvládli rezervaci, setkáme se proto v nedalekém baru 2to2.


  Ahoj.

  Po prázdninách, které jsme si protáhli až do září a zakončili je grilovačkou, je tu opět Pyvo v plné síle. Nicméně začátek by měl být vždy pozvolný a tak si pojďme udělat říjnové Pyvo oddechové.

  Tématem budou lightning talky. Lightning talk je mini přednáška či prezentace trvající maximálně pět minut, během které ukáže prezentující bez velké přípravy něco zajímavého nebo třeba představí svůj projekt. Že je pět minut málo? Omyl! I mezi těmito krátkými vystoupeními se dá najít spousta opravdu zajímavých a zábavných. A my se na Pyvu podíváme na záznamy těch nejlepších.

  Pokud máte vlastní oblíbený lightning talk, dejte nám o něm vědět.

  Program:

  • Why do we ask questions by Michael Vsauce Stevens

  • Let's teach kids to code by Mitch Resnick

  • Wat by Gary Bernhardt

  Těšíme se na hojnou účast.

 • Ostravské Pyvo – Grilovačka
  Lumírův dům, Lískovec 368, Frýdek-Místek, 73801

  Ahoj.

  Léto se nám chýlí ke konci a tak je třeba jej pořádně zakončit. A co patří k létu více, než pořádná grilovačka?

  Mimoto se přes léto událo spoustu nového, navštívili jsme různé konference u nás i za hranicemi a své dojmy dostaneme příležitost sdílet na posledním letním vydání Pyva.

  Z důvodu nevyzpytatelného počasí a také nedostupnosti veřejných grilů jsem se rozhodl uspořádat poslední letní seanci u mě na zahradě, kde se je v případě deště kam schovat a pokud se akce protáhne, tak i kde přespat.

  S sebou si vezmi něco na gril, něco na chuť, něco na pití a dobrou náladu.

  Uvidíme se u mě na zahradě.

 • Ahoj.

  Na srpen máme připraven netradiční program.

  Srpnové Pyvo začně podobně jako to červencové setkáním na cyklostezce mezi Ostravou a Frýdkem ve Vratimově, kde můžeme společně debatovat a nabrat síly díky dobrému občerstvení.

  Síly se nám totiž budou hned vzápětí hodit! Organizace KulturaFM pořádá každou prázdninovou středu po setmění na různých místech promítání v letním kině, na které bychom se mohli, v případě příznivého počasí, společně podívat.

  Pyvo tedy začně opět v prázdninový čas (18:00) a po občerstvení dle preferencí vyrazíme ve 20:00 na cestu dlouhou 12 km po cyklostezce podél řeky až do Frýdku k dopravnímu hřišti u ulice Pionýrů, kde by mělo kráce po 21:00 začít promítání.

  Ti, kdož dorazí na Pyvo pěšky či MHD se nemusí bát. Z vratimovského nádraží je to na to frýdecké pouhých 17 minut cesty vlakem a stanice Frýdek je od místa promítání vzdálena pouhých 500 m.

  Po promítání se pak rozhodneme, co dále. Ale centrum města nám jistě nabídne nejednu příležitost.

  Těšíme se na společné dobrodružství!

 • Ahoj.

  Prázdniny jsou tady a tak i my, na které většinou svítí jen světlo z monitorů, vyrazíme za sluncem a čerstvým vzduchem tradičně na cyklostezku mezi Ostravu a Frýdek.

  Abychom si sluníčka patřičně užili, začne Pyvo o hodinku dříve – tedy už v 18:00.

  I když se prázdninové Pyvo koná na cyklostezce, dá se do Coolárny dopravit i autem nebo MHD. Autobusová zastávka Vratimov nádraží a vlaková stanice Vratimov jsou jen 500 m od Coolárny.

  Zastavte se na pokec a něco dobrého k snědku!

  Těšíme se na velkou účast!

 • Ahoj!

  Protože nám kalendář přeje a první středa v měsíci červnu vychází na den před záčátkem třetího českého Pyconu, uděláme následující Pyvo jako warm-up párty s přednáškami, na které se na Pyconu nedostane.

  Těšit se můžete na zajímavá témata, warm-up party a také na společnou cestu na Pycon.

  Kdo se k nám bude chtít přidat a vyrazit do Prahy v noci po Pyvu, napište mi do neděle 4. června email na frenzy.madness@gmail.com a já nám obstarám společnou jízdenku.

  Můžeme cestovat buď vlakem RegioJet ve 2:27, nebo o čtyři minuty dříve vlakem EuroNight (ČD), kterému ale cesta trvá o témeř čtyřicet minut déle.

  Těšíme se na Vás!

  • Když jdou Python s Céčkem na rande
   • Lumír Balhar
  • Falešné předpoklady při práci s řetězci
   • Glutexo
  • Moje trnitá cesta k IT a technice
   • Táňa Marčišovská
  • Co delat s nabytými IT zkušenostmi
   • Martin Čurlej
 • POZOR ZMĚNA!!! Toto Pyvo je z organizačních důvodů přesunuto na druhou středu v měsíci tj. 10. května.

  V květnu se zaměříme na trh práce. Budete mít možnost poslechnout si krátké představení několika firem, které hledají třeba právě vás. Těšit se můžete také na lightning talky se zkušenostmi z různých zaměstnání a rady, jak se o práci ucházet a jak uspět při přijímacích pohovorech.

  Program bude pravidelně aktualizován.

  Těšíme se na vás.

  • Red Hat
   • Jiří Psotka
  • Software development in GMC
   • Josef Backovsky
 • Ahoj.

  Protože v Ostravě se nám začátečnický kurz PyLadies přehoupnul do své druhé třetiny, připravujeme Pyvo speciálně pro účastnice kurzu (a samozřejmě i všechny ostatní).

  IT je obor s daleko širším záběrem než jen programování a tak si účastnice samy zvolily, co by se chtěly ze světa IT dozvědět. Výsledkem je program složený prozatím ze tří krátkých prezentací na různá témata. Máš nějaký nápad na další? Pak nám pošli email na ostrava-pyvo@googlegroups.com

  Těšíme se.

  • Jak funguje počítač (v kostce)
   • Glutexo
  • Jak fungují bezdrátové sítě
   • Dalibor Vaněk
  • Jak fungují počítačové viry
   • Lumír Balhar
 • Ostravské Pyvo – Testovací
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4

  Ahoj.

  O smysluplnosti testování asi není nutné diskutovat, ale k jeho provedení do funkční a užitečné podoby vede mnoho cest a my se na některé z nich na Pyvu podíváme.

  Těšíme se na Vás.

  • Základy testování s pomocí pytest-u
   • Lumír Balhar
  • QE != "tester"
   • Martin Čurlej
  • Jak si jednoduše nastavit testovací prostředí pomocí Ansible
   • Jaroslav Halamka
 • Ahoj.

  V únoru trošku odbočíme od čistého Pythonu a podíváme se i na jiné technologie, které nám příjdou do cesty zejména při vývoji moderních webových aplikací.

  Tyto aplikace bývají často rozdělené na serverovou část, která slouží k poskytování dat a zpracování požadavků pomocí tzv. API, a klientskou část napsanou v JavaScriptu, která v prohlížeči obstará část logiky a hlavně uživatelské rozhraní.

  První příspěvek se bude týkat právě programování API v Pythonu a ve druhém se podíváme, jak na takto připravené rozhraní napasovat některý z JS framerorků pro tvorbu klientské části aplikace. V posledním pak půjdeme ještě hlouběji a podíváme se na virtuální DOM a funkcionální podání frameworku Bobril.

  Těšíme se na Vás.

  • API
   • Honza Javorek
  • AngularJS
   • Martin Čurlej
  • Single page webová aplikace s využitím virtuálního domu aneb jednoduše a funkcionálně s Bobrilem
   • Josef Bačkovský
 • Ahoj!

  I po novém roce se v pravidelném termínu dočkáte Pyva a všeho, co k němu patří.

  Protože máme za sebou základy programování a po svátcích bude jistě potřeba trochu rozpohybovat mozkové závity, řeči necháme pro tentokrát stranou a věnujeme tento termín programování.

  Na programu je tzv. Coding Dojo. Dojo je jednoduchá „hra“ ve které se účastnící snaží společnými silami naprogramovat nějakou jednoduchou aplikaci a při tom se navzájem naučit mnoho nového. Zadání je dáno na začátku a pak se jednotliví účastníci postupně střídají u počítače (v rolích pilota u klávesnice a copilota coby rádce) a postupně se propracovávají k finálnímu řešení.

  Na schopnostech a vědomostech nezáleží. Každá myšlenka může být přínosná.

  Těšíme se na Vás.

 • Ani v prosinci nepolevíme ve své snaze naučit se programovat v Pythonu a po předchozích více teoretických setkáních se konečně pustíme do práce.

  V první sekci si projdeme další kousek teoretických materiálů, abychom v té druhé mohli řešit záludné problémy a chytáky, které nám poskytne nám již známá online hra https://checkio.org/. Notebooky sebou, ať můžeme testovat!

  Druhá část bude pro pokročilejší programátory, kteří se budou moci dozvědět něco více o Lispu (common Lisp) a dojde i na jeho porovnání s Pythonem.

  Chcete-li také něčím přispět, neváhejte nás kontaktovat.

  Těšíme se na Vás.

 • V listopadu na Vás čeká druhé Pyvo z nové série pro začátečníky a je opravdu na co se těšit.

  Minule jsme si řekli, proč je vlastně dobré umět programovat, jak to funguje v naší komunitě a kde sehnat vše potřebné. V listopadu se bez dalších zbytečných řečí vrhneme přímo na věc.

  Nejdříve se podíváme na úplné základy jazyka. Čerpat přitom budeme z materiálů PyLadies. V rychlosti si proletíme základy, odpovíme na otázky a nové znalosti hned vzápětí využijeme.

  Ukážeme si totiž, že naučit se programovat může být skutečná zábava a hra se vším, co k tomu patří.

  Pokud už jsi alepoň nahlédo do zmíněných materiálů či nějakého tutoriálu, což přinejmenším doporučujeme, a máš nějaké dotazy nebo konkrétní problémy, nezapomeň vzít sebou notebook, abychom ti je mohli na místě pomoci vyřešit.

  Těšíme se na Vás.

 • Na základě nečekaně velkého zájmu o první začátečnický kurz PyLadies v Ostravě jsme se rozhodli zaměřit následující Pyva rovněž na začátečníky.

  Jste naprostý laik, který o programování zatím slyšel jen v televizi nebo četl ve sci-fi literatuře? Tak to je první Pyvo z nové série určeno právě pro Vás.

  Těšit se můžete na zajímavé přednášky o tom, jak s programováním začít, na co si dát pozor a kde hledat pomoc s překonáním začátečnických obtíží.

  Těšíme se na Vás.

 • Ostravské Pyvo #31
  Beskydský pivovárek, Ostravice 449

  Po krátké letní pauze jsem tu zase a tentokráte nás školní rok rozhodně nezastihne střízlivé.

  Když už se takovou dobu scházíme u piva v restauracích, proč bychom se pro jednou nemohli vydat blíže směrem ke zdroji zlatavého moku a navštívit jeden z minipivovarů v našem kraji?

  Těšit se kromě klasických Pyvních atrakcí, výživné diskuse a zábavy můžete také na prohlídku pivovaru (za poplatek 70 Kč/os) a vynikající pivo a jídlo z místní produkce.

  Důležité: Abychom mohli celou akci lépe naplánovat, potvrďte prosím svou účast na facebooku nebo srazy.info.

  Kde: Beskydský pivovárek, Ostravice 449, Ostravice

  Kdy: Klasicky první středu v září, ale pro změnu už od 17:00

  Jak se tam dostat: Pro cestu tam je možné využít vlak do zastávky Ostravice a pak dojít cca 550 m pěšky nebo využít autobus do zastávky Ostravice-panelové domy, která je hned vedle. Kdo přijede autem, může si alespoň odvézt místní pivo v PETkách.

  Jak zpět: Cesta zpět bude asi nejlepší posledním vlakem 21:31, který jede s jedním přestupem až do Ostravy na hlavní nádraží.

  Více info: na stránkách pivovárku

  Mapa na Google Maps

 • Ostravské Pyvo #30
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  V červenci uzavřeme třetí desítku našich setkání a protože už zde máme letní měsíce, jubilejní setkání se uskuteční tradičně na cyklostezce mezi Ostravou a Frýdkem ve Vratimově.

  Přijďte se pobavit, nadýchat čerstvého vzduchu a dát si něco dobrého k snědku.

 • Ostravské Pyvo #29
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11
 • Ostravské Pyvo #28
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4

  Milí přátelé, ve středu 4.5. se bude v Ostravě konat již #28 PyVo nebo-li sraz všech příznivců programovacích jazyků Python a Ruby. Sraz začíná v 19:00 v restaurantu V.R. Levský (www.levsky.cz) a je volně přístupný pro všechny, kteří si chtějí poslechnout zajímavé mini-přednášky, potkat nové, či známé tváře nebo se zastavit jen tak na kus řeči.

  Večerní program začíná rychlým představovacím kolečkem, na které navazují tři přednáškové bloky v délce okolo 30ti minut a následná diskuze.

  Témata přednášek budou upřesněny během následujících 14 dnů.

  Svou účast nemusíte nikam předem hlásit, stačí jen přijít, ideálně potvrdit zájem na Facebooku/Lanyrdu.

  Těšíme se na Vás!

 • Ostravské Pyvo #27
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4

  Středeční PyVo #27

  Milí přátelé, ve středu 6.4. se bude v Ostravě konat již #27 PyVo nebo-li sraz všech příznivců programovacích jazyků Python a Ruby. Sraz začíná v 19:00 v restaurantu V.R. Levský (www.levsky.cz) a je volně přístupný pro všechny, kteří si chtějí poslechnout zajímavé mini-přednášky, potkat nové, či známé tváře nebo se zastavit jen tak na kus řeči.

  Večerní program začíná rychlým představovacím kolečkem, na které navazují tři přednáškové bloky v délce okolo 30ti minut a následná diskuze.

  Témata přednášek budou upřesněny během následujících 14 dnů.

  Svou účast nemusíte nikam předem hlásit, stačí jen přijít, ideálně potvrdit zájem na Facebooku.

  Těšíme se na Vás!

 • Ostravské Pyvo s Rubači
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4
 • Vývoj software je jen zřídkakdy one man show a to tím spíše, čím složitější aplikace je. Různé společnosti i nezávislé vývojové týmy používají různé techniky a postupy pro spolupráci, vzájemnou kontrolu, udržováni kvality vývoje a výsledného produktu a v neposlední řadě také k zajištění zastupitelnosti člen týmu..

  Přijďte se pochlubit s postupy, které právě vy považujete za nejlepší a nejefektivnější a/nebo načerpat inspiraci od ostatních.

 • Po proflákaných Vánocích se všem jistě bude hodit způsob, jak toho v co nejkratším čase stihnout co nejvíce. A protože to nebude dlouho trvat, než se vícejádrové procesory přesunou z notebooků a mobilů do ledniček a kávovarů, mrkneme se společně na paralelní programování v našem oblíbeném jazyce.

  Nejdříve si připomeneme programování ve vláknech, následovat bude programování samostatných procesů a na závěr omrkneme velmi užitečný modul – Parallel Python, který toho umí celou řadu a umožní nám využít moderní výpočetní prostředky.

  Na Vás a Vaše příspěvky se těší organizátoři.

 • Vánoce jsou sice oficiálně svátky klidu, ale skutečnost, je jak všichni víme, zcela opačná. Přijďte si proto na chvíli odpočinout a poklábosit na oblíbená témata na Pyvo.

  Protentokrát se výjimečně sejdeme v zadní části restaurace místo vinárny.

  Těšíme se na Vás.

 • Prázdniny jsou obdobím nabírání energie a inspirace a protože už je máme dávno za sebou a před námi jsou dlouhé zimní večery, je nejvyšší čas vrhnout se do implementace nových projektů.

  Máte nějaký nový projekt či aktivitu, kterou byste rádi ukázali ostatním? Pak je následující Pyvo určeno přesně pro Vás.

  Těšit se můžete na ukázku využití informací z minulého Pyva a také na pozvánku na první Pycon v ČR.

  Těšíme se na Vás.

 • !!! Pozor !!! Změna dne konání – nyní bude Ostravské Pyvo s Rubači každou první středu v měsíci

  Zatímco školáci se už budou druhý den trápit vidinou deseti měsíců mučení ve školní lavici, vysokoškoláci mají před sebou posledních pár dní prázdnin. Pojďme je tedy naposledy letos využít k protažení ztuhlých těl a vyrazme s Pyvem za pivem do známé Coolárny ve Vratimově umístěné strategicky na cyklostezce mezi Ostravou a Frýdkem. Vítání jsou všichni příznivci čerstvého vzduchu a pohybu.

  V případě špatného počasí bude zde na stránce srazu oznámeno buď zrušení nebo změna destinace.

 • První čtvrtek je za týden, počasí by se dovtedy mělo vypršet, takže to zkusíme jako openair, tentokrát bez office. Notebooky necháme doma a místo přednášek si něco zahrajeme nebo se projedeme, vždyť jsou prázdniny.

  Místo je dobře dostupné cyklostezkou z centra i z Hrabové. Čistě teoretický se tam dá dostat i vlakem nebo busem (Vratimov) a využít místní půjčovnu (ověřte si možnosti). Je tam občerstvení, pivo, pizza z mrážaku, trávník a branky na fotbal. Několik km dál je cyklopláž, kde podle slov majitele budou po 1.6 i lehátka a steaky na grilu…

  PS: Jestli tam budou jen organizátoři, tak mate celé prázdniny zaracha na p(la)yStation :D

  http://www.mapy.cz/s/j3dF

  https://www.facebook.com/coolarna

  https://www.facebook.com/nastezce

  https://www.facebook.com/cykloplaz

  • mozek.it
   • Michal Hantl
  • openairoffice.cz
   • Laco Krčmárik
  • Dynamic Time Warping & synchronizace videí
   • Petr Viktorin
  • Projekty v zahraničí
   • Daniel Dimitrov
  • O velkém ostravském superpočítači
   • Lumír Frenzy Balhar
  • Django Tutoriál
   • Tomáš Ehrlich
 • V lednovém termínu se naše společné setkání bohužel nekonalo a při pohledu do kalendáře jistě všem dojde, proč tomu tak bylo. Udělat někde sraz většího množství lidí z oboru IT by v tomto datu bylo těmi střízlivými z nás jistě považováno za nějakou provokaci a ti pod vlivem by si jej stejně nepamatovali.

  Nicméně se nám blíží únor a sním i všichni v plné síle.

  ** POZOR změna tématu **

  Vzhledem k neúčasti jednoho z hlavním prezentujících jsme byli nuceni změnit téma následujícího setkání – nové téma jsou „Editory pro vývoj“. Připomínáme, že anketa je pro Vás a Vaše nápady stále k dispozici na adrese: http://bit.ly/1r0hrOb

  Jste-li zkušenější uživatel některého z populárních editorů, přijďte si nejen poslechnout ostatní, ale také se podělit o své znalosti.

  Máte se na co těšit. Tým organizátorů se těší na Vás.

 • Přes Vánoce nás, těžké workoholiky, nikdo nepustí do práce a tak si jistě stejně jako my připravujete nějaké vlastní projekty, kterými se jako malé děti budete bavit v přestávkách mezi pojídáním cukroví a rozbalováním dárků. Proto tímto směrem zaměříme i následující Pyvo s Rubači.

  Máte nějaký zajímavý projekt v libovolném stádiu vývoje? Připravujete něco velkého a hledáte pomocníky? Přišli jste při tvorbě vlastních aplikací na něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak přijďte mezi nás.

  Těší se na Vás tým pořadatelů.

  • Micropython
   • Petr Viktorin

   Jak s Pythonem blikat světýlkama a točit motorkama

 • Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale už je to rok, co se dvojice nadšenců z Brna poprvé rozhodla rozšířit pole působnosti Pyva i do našich luhů a hájů.

  Velký dík patří jim i Vám všem, kteří to s námi již rok táhnete.

  Na výroční Pyvo pro Vás máme jedno velké překvapení. Počínaje listopadem dojde ke spojení srazů příznivců jazyka Python a Ruby do jednoho, kde se tak budete moci dozvídat novinky i mimo Python. Věřím, že to pro obě komunity bude skvělé oživení a příležitost naučit se něco nového.

  Prvním tématem, které si společně vezmeme na paškál, bude testování. Podíváme se na testování nejprve obecně. Zjistíme proč je důležité a co do vývoje aplikací může přinést. Následně si ukážeme jednoduché způsoby testování, které zvládne každý a pak přikročíme ke složitějším a o to komplexnějším metodám.

  Sejdeme se již tradičně v restauraci V. R. Levský nedaleko Stodolní ulice ve čtvrtek 6. listopadu v 19:00.

  Těšíme se na Vás.

  • Testování obecně
   • Daniel Dimitrov
  • import pytest
   • Petr Viktorin
  • Od obřího skriptu k modulům
   • Lumír Frenzy Balhar
  • Jak zveřejnit knihovnu
   • Petr Viktorin
  • Jak sbalit webovou appku na requirements.txt a jak ji vzít na romantickou procházku po vřesovištích NP Heroku
   • Honza Javorek
 • AsyncIO
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4
 • Ostravské KinoPyvo
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4

  I uprostřed léta se můžete těšit na oblíbené setkání u Pyva. Zub dovolených se nemilosrdně zakousl i do našich rozvrhů a rozvrhů našich speakrů a tak nestíháme vytvořit vlastní přednášky a ucelený program s jednotným tématem. Nemusíte se ale bát, nuda určitě nebude. Připravili jsme si pro Vás malý výběr toho nejlepšího, co nabízí internetové videoarchívy a tak nám na Pyvu budou přednášet nejzvučnější světová jména a celebrity z oblasti IT.

  Uvidíme se opět první čtvrtek v srpnu v restauraci V. R. Levský poblíž Stodolní ulice.

  Fantazii a iniciativě se sampzřejmě meze nekladou, takže pokud máte nějaké tipy či nápady na zajímavá témata, neváhejte nám je poslat na ostrava-pyvo@googlegroups.com

  Těšíme se na Vás (a na kolořízek)

  ~Pořadatelé

 • Červencové – O Pythonu 3
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4
 • Ostravské Pyvo – Paralelní
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4
  • Paralelizace v Pythonu
  • Gevent
   • Honza Javorek
  • Async & asyncio
   • Petr Viktorin
 • Ostravské Pyvo – Dubnové
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4
 • Ostravské Pyvo – Verzovací systémy
  Sport Club, Vítězná 2, Moravská Ostrava, 70200
 • Ostravské Pyvo – Únorové
  Sport Club, Vítězná 2, Moravská Ostrava, 70200
 • Ostravské Pyvo – Lednové
  Sport Club, Vítězná 2, Moravská Ostrava, 70200
 • Ostravské Pyvo – Druhé
  Sport Club, Vítězná 2, Moravská Ostrava, 70200
  • Co že jsou to ty iterátory?
   • Petr Viktorin
 • Ostravské Pyvo – První
  Ires (SC OSTRAVA), Budečská 3214/4, Ostrava, 70200
  • (Ne)bojím se IPv6
   • Lumír Frenzy Balhar
  • Python funkcionálně
   • Martin Putniorz