Ostravské Pyvo

Ostravské Pyvo bývá každou první středu v měsíci.

Kontakt na organizátory

Historie srazů

 • Ahoj!

  Zdá se to být jako včera, kdy jsme se poprvé sešli pod organizačním dohledem Honzy Javorka a Petra Viktorina u prvního Pyva v Ostravě. A ono už je to deset let! To je neuvěřitelné!

  Stavte se 1. listopadu oslavit s námi desetiletou historii našeho oblíbeného meetupu. Zavzpomínáme, popovídáme si, dáme se dobrou večeři a něco k pití a bude i dort!

  Oslava započne v 18:00 v restauraci Palouk.

  Pokud si chcete objednat večeři z jejich jídelního lístku (https://palouk.cz/jidelni-listek), zapište se prosím do úterý 19:00 své jméno a výběr jídla zde:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1z0- bx21NunTEMOmBvTgixiwzf42wa13Uq1WblUftnck/edit?usp=sharing

  Určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ostravské Pyvo – Závěr léta
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Léto nám snad ještě nedalo své poslední sbohem a tak říjnové Pyvo zkusíme udělat opět ve Vratimově na cyklostezce. Uvařte termosku teplého čaje a vezměte hrubé tepláky a přijďte se za námi podívat.

  A na co se můžete těšit? Povíme si zážitky z letošního PyConu, jak se daří mentoring program PyLadies Ostrava a řeč bude i o novinkách v čerstvém vydání Pythonu 3.12.

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Počasí nám nejspíše dovolí se ještě jednou setkat venku a tak toho využijeme a zářijové Pyvo uděláme opět ve Vratimově na cyklostezce.

  A na co se můžete těšit? Budeme se bavit o plánech a nápadech na organizaci pro letošní podzim a vybírat vhodné lokality a termíny. Řeč příjde také na PyCon CZ, který je už za rohem.

  Těšíme se na vás.

 • Léto si, co se počasí týče, dalo na chvíli pauzu, ale my věříme, že hezkým dnům ještě neodzvonilo, a proto se další Pyvo bude konat na cyklostezce v Coolárně. V případě nepříznivého počasí vymyslíme náhradní plán.

  A na co se můžete těšit? Budeme se bavit o plánech a nápadech na organizaci pro letošní podzim a vybírat vhodné lokality a termíny. Řeč příjde také na PyCon CZ, který se koná v polovině září v Praze a jeden šťastlivec si z Pyva odnese vstupenku zdarma.

  Těšíme se na vás.

 • Ahoj,

  V srpnu spojíme Pyvo s TechMeetup grill párty ve vítkovícké Etáži, kde bude jako každý rok možnost potkat se s dalšími programátory, dát si dobré jídlo a pití, užít si kopu legrace a taky vyhrát lístek na letošní PyCon CZ! Začátek je v 17:30, ale pro ty, kdo nestíhají, tam samozřejmě budeme i později.

  Více informací najdete zde:https://www.meetup.com/techmeetupostrava/events/294468573/

  Tak přijďte, těšíme se na Vás!

 • Ahoj,Těšili jsme se s letními dny na sluníčko do Coolárny ve Vratimově, ale počasí je proti nám, proto se zítra sejdeme Ve Frankie's pub. Začínáme v 18:00 a nemáme žádné specifické téma, ale jistě přijdou na přetřes novinky z Python světa a zajímavé projekty, na kterých pracujeme nebo které jsme od posledně potkali.

  Tak přijďte, těšíme se na vás!

 • Ahoj,

  Zase tady máme první středu v měsíci a s ní Ostravské Pyvo. Podíváme se společně na to, jak funguje zabezpečení komunikace mezi webovým serverem a prohlížečem a co se vlastně skrývá pod zeleným zámkem v adresním řádku. Tentokrát už od 18:00. Samozřejmě můžete dorazit i později.

  Určitě přijďte! My tam budeme a těšíme se na vás.

 • Ahoj,

  Zase tady máme první středu v měsíci a s ní Ostravské Pyvo. Tentokrát je v plánu posezení u piva a vážně dobrého jídla v příjemném kolektivu a diskuze na libovolná témata. Máme rezervovánu spoustu míst v restauraci Frankie's pub u Nové Karoliny, tentokrát už od 18:30. Samozřejmě můžete dorazit i později.

  Určitě přijďte! My tam budeme a těšíme se na vás.

 • Ahoj,

  Ve středu se společně podíváme na to, že seznamy, slovníky a n-tice nejsou ani zdaleka jedinou možností, jak si pohodlně ukládat datové struktury v Pythonu a jak s nimi efektivně pracovat. Modul collections obsahuje spoustu užitečných pomocníků, kteří nám možnosti základní trojice rozšíří a umožní nám implementovat i vlastní varianty. Pak se posuneme ještě dál a podíváme se na dataclasses – co to je, kde se nám to bude hodit a jak funguje jejich serializace.

  Začínáme opět v 19:00 v restauraci Palouk.

  Pokud si chcete objednat večeři z jídelního lístku (https://palouk.cz/jidelni-listek) předem, zapište prosím do úterý 19:00 své jméno a výběr jídla zde:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1z0-bx21NunTEMOmBvTgixiwzf42wa13Uq1WblUftnck/edit?usp=sharing

  Určitě dorazte, těšíme se na vás!

 • Ahoj,

  Ve středu si na Pyvu povíme o typové kontrole v programovacích jazycích.Programovací jazyky je možné rozdělit do skupin podle mnoha různých kritérií a jedním z nich je typová kontrola. Na Pyvu se společně podíváme na základní rozdělení na silné a slabé typování a na statické a dynamické typování. Ukážeme si zástupce z každé skupiny jazyků a podíváme se, jak se tyto charakteristiky promítají do jejich fungování.

  Zástupci jednotlivých skupin: static/strong - Rust, C static/weak - ??? dynamic/strong - Python, Ruby dynamic/weak - JS, Perl

  Začínáme opět v 19:00 v restauraci Palouk.

  Pokud si chcete objednat večeři z jejich jídelního lístku (https://palouk.cz/jidelni-listek), zapište prosím do úterý 19:00 své jméno a výběr jídla do tabulky https://docs.google.com/spreadsheets/d/1z0-bx21NunTEMOmBvTgixiwzf42wa13Uq1WblUftnck/

  Určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ahoj.

  V únorovém Pyvu si řekneme něco o tom, jaké existují nástroje k organizaci Pythoních projektů a jejich závislostí. A možná si popovídáme i trochu o Rustu a o tom, jak jeho filozofii přenést do Pythonu :)

  Začínáme po začátečnickém kurzu PyLadies v 19:00 v restauraci Alvi.

  Tak určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ahoj.

  Lednové Pyvo bude na téma Hardwaru a VR. Máte doma nějaký zajímavý kus HW, bez kterého si každodenní práci neumíte představit? Válí se vám v koutě nějaký muzeiní kousek? Nebo pracujete na vývoji vlastního zařízení? Tak to všechno naházejte do tašek a dojděte na Pyvo.

  Součástí Pyva bude možnost zkusit si virtuální realitu a samozřejmě také práci s HW, který si na místě ukážeme.

  Začínáme po začátečnickém kurzu PyLadies v 19:00 Na Palouku.

  Tak určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Aktualizace 6. 12.: POZOR, změna místa. Protože Levský je kvůli nemocnému personálu uzavřen, přesouváme Pyvo do Vinografu na ulici Nádražní 45.

  Ahoj.

  Vzpomínáte také ještě na hodiny IKT na základních školách a výuku práce s MS Office? Pro většinu mladých lidí to byla nepřekonatelná nuda, která ani náznakem neukázala, co vše je možné s počítači dělat. Naštěstí nás čeká velká změna ve výuce IKT a žáci by se mimo jiné měli věnovat algoritmizaci. Zuzka – účastnice kurzu PyLadies a učitelka IKT na základní škole – nám o tom příjde povědět na Pyvo.

  No a v neposlení řadě za sebou budeme mít už 7 úkolů z Advent of code, takže se na ně také podíváme.

  Začínáme po začátečnickém kurzu PyLadies v 19:00 v Levském.

  Tak určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ahoj,zítra se můžete těšit na přehled novinek v Pythonu 3.11. Začneme v 19:00 po kurzu PyLadies a sejdeme se v restauraci V.R. Levský. Jako bonus se cestou na Pycon do Polska staví hosté, bude to tedy taky super příležitost získat nové kontakty.

  Tak určitě doražte, těšíme se na vás!

 • UPDATE: Místo Jack's burger na stodolní jsou teď lázně, takže se dnes sejdeme klasicky v Levském, začínáme v 18:00.

  Zatím ahoj, těšíme se na vás :-)

  Ahoj, zítřejší pyvo bude mít neprogramátorské téma - mýty v první pomoci a taky si najdeme čas na volnou diskuzi o dalších libovolných tématech. Pozor, budeme začínat dříve - v 18:00. Protože tentokrát není připravená prezentace, rádi bychom toho využili a prozkoumali nové potenciální místo ke scházení - Jack's burger bar na Stodolní (adresa Stodolní 741/15, Moravská Ostrava). Mají tam ve sklepě salónek, který by nám mohl vyhovovat. Zatím se tam ale nemůžu dovolat, tak prosím kontrolujte email, Burger's bar ještě potvrdím. Pokud by to nešlo, sejdeme se klasicky v Levském.

  Určitě doražte, těšíme se na vás!

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Léto pokračuje plnými doušky a zítra tu opět budeme mít letní Pyvo. Sejdeme se klasicky u Coolárny ve Vratimově, kam se lze snadno dostat od Ostravy, Frýdku a dokonce i Místku po cyklostezce, vlakem, autobusem i autem. Čas se také nemění a letní Pyvo začne už v 17:00.

  Nemáme žádné specifické téma, ale jistě přijdou na přetřes novinky z Python světa a zajímavé projekty, na kterých pracujeme nebo které jsme od posledně potkali.

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Léto pokračuje a s prvními prázdninovými dny tu opět máme letní Pyvo. Sejdeme se klasicky u Coolárny ve Vratimově, kam se lze snadno dostat od Ostravy, Frýdku a dokonce i Místku po cyklostezce, vlakem, autobusem i autem. Čas se také nemění a letní Pyvo začne už v 17:00.

  Nemáme žádné specifické téma, ale jistě přijdou na přetřes novinky z Python světa a zajímavé projekty, na kterých pracujeme nebo které jsme od posledně potkali.

  Těšíme se na vás.

 • Ostravské Pyvo – Pokec na sluníčku
  Coolárna Vratimov, Na Slezance 973/11

  Čas slunečních brýlí a povinných pokrývek hlavy je opět tady a my neleníme a tuto příležitost využijeme k prvnímu pokecu na sluníčku v tomto roce.

  První letošní letní Pyvo se bude konat na klasickém místě u Coolárny ve Vratimově, kam se lze snadno dostat od Ostravy, Frýdku a dokonce i Místku po cyklostezce, vlakem, autobusem i autem. Čas se také nemění a letní Pyvo začne už v 17:00.

  Nemáme žádné specifické téma, ale jistě přijdou na přetřes novinky z Python světa a zajímavé projekty, na kterých pracujeme nebo které jsme od posledně potkali.

  Těšíme se na vás.

 • Ahoj, na středečním Pyvu si povíme jak efektivně získávat data z webových stránek. Podíváme se na výpisy telefonních operátorů a pythonní knihovnu beutifulsoup.

  Uvidíme se opět v 18:00 v restauraci V. R. Levský vedle Stodolní ulice.

  Tak doražte, těšíme se na Vás!

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Ostravské Pyvo – Testy hrou
  V. R. Levský, Škroupova 1114/4

  Poslední měsíc jsme se věnovali testování kódu a tak si tentokrát zahrajeme malou interaktivní testovací hru, ve které si některé tipy a triky budete moct zopakovat.

  Uvidíme se opět v 18:00 v restauraci V. R. Levský vedle Stodolní ulice.

  Těšíme se na Vás.

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Cesta za lepšími testy je trnitá. Minule jsme se testům naučili lhát, na řadě je měření pokrytí kódu testy.

  Pokrytí testy (neboli code coverage) je metrika, která nám řekne, kolik procent naší aplikace se prověří (spustí), když spustíme její testy. Tato metrika má různá úskalí a dosažení sta procent neznamená, že jsou naše testy dokonalé. Nicméně nám může pomoci v pochopení, které části aplikace je ještě třeba testovat a jaké situace je třeba simulovat.Na Pyvu si ukážeme, jak se code coverage měří v Pythonu u jednoduchého i složitějších projektů.

  Uvidíme se opět už v 18:00 v restauraci V. R. Levský vedle Stodolní ulice.

  Těšíme se na Vás.

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Ahoj,

  Opět Vás srdečně zveme na středeční ostravské Pyvo.

  Už jste někdy potřebovali otestovat aplikaci, která odesílá emaily, ale nechtěli jste je pak zbytečně mazat v doručené poště? Nebo simulovat komunikaci s externím API bez toho, abyste se museli přihlásit na internet? Ve středu si ukážeme, jak můžete obelhat automatické testy tak, abyste už nikdy nic z toho dělat nemuseli a pořád měli kvalitně otestováno.

  POZOR ZMĚNA! Tentkokrát v restauraci V. R. Levský začínáme v už 18:00.

  Tak doražte, těšíme se na Vás!

  -----------------------------------------------------------------------

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!

 • Ahoj v novém roce!

  Zítra tady opět máme první středu v měsíci a s ní ostravské Pyvo. Začátek roku otevřeme v odlehčeném módu, a to debatou o zajímavých knihách, ať už programovacího nebo neprogramovacího charakteru. Začínáme jako obvykle v 19:00 v restauraci V. R. Levský,[masked].

  Tak doražte, těšíme se na vás!

  -----------------------------------------------------------------------

  Máš nějaké zajímavé téma ze světa IT o které by ses chtěl/a podělit s ostatními? Pyvo je pro tohle ta správná událost. Dej nám vědět na email ostrava-pyvo(zavinac)googlegroups.com a příští prezentace může být ta Tvoje.

  Přijďte a zapojte se!


  Nakonec se toho v diskusi sešla opravdu hromada, tady jsou odkazy: