Opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19 můžou nadále ovlivňovat srazy Pyva nebo podmínky jejich konání. Pro více informací sledujte stránky jednotlivých měst a s případnými dotazy se obraťte na místní organizační tým.

Brněnské Pyvo

Brněnské Pyvo bývá každý poslední čtvrtek v měsíci. Některé srazy byly spojené s BRUG – Brno Ruby User Group, komunitou kolem Ruby.

Kontakt na organizátory

Budoucí termíny

Brněnské Pyvo bývá každý poslední čtvrtek v měsíci.
Předběžně to vypadá na následující termíny – některé se ale můžou posunout, např. kvůli svátkům:
 • 26. 1. 2023
 • 23. 2. 2023
 • 30. 3. 2023

Historie srazů

 • !!Pozor, změna lokace!!

  V listopadu se netradičně potkáme ve studentském klubu U Kachničky!

  Bar bude otevřený, ale platba možná pouze hotově!


  !!Attention, location change!!

  In November, we will meet at the student club U Kachničky! The bar will be open but payments are cash only!

  The talk will be in English.

  • Introduction to Pandas
   • Jiri Podivin

   Introduction to Pandas library as a data processing and analysis tool. Presentation will cover basics of IO, data manipulation, custom data structures and visualizations. Possibly extended to intermediate topics like pivoting, date time processing and efficiency methods, if time permits, or if the audience is already familiar. Live demo in CLI (hopefully) included.

   About Jiri Podivin

   "Openstack developer at Red Hat, working partly on Validations and partly on CI pipelines. In my free time I pursue my interests in AI, electronics and history. I'm also a gamer, with slightly eclectic tastes."

 • Brněnské Pyvo – Říjnové
  ArtBar Druhý Pád, Štefánikova 836/1

  Říjnové Pyvo tradičně v ArtBaru!


  October Pyvo in ArtBar, as usual!

  The talk will be in Czech this time.

  • Poetry a Conda v Plant.id
   • Jiří Řihák
   • Ondřej Veselý

   Setuptools, pyenv, requirements.txt, setup.py, virtualenv, poetry, conda, pip, easy_install, PyPi, egg, wheel, pyproject.toml. Taky si nejste jistí co je co a nevíte co chcete používat? Povíme vám proč a jak používáme condu a poetry na správu prostředí a závislosti v našich projektech.

   Jiří Řihák vystudoval matematiku a získal doktorát na Informatice MU, kde se zabýval adaptivními vyukovými systémy. Tam se naučil využívat python, ke zpracování a analýze dat, tvorbě webových systémů a strojovému učení. Tomu se věnoval i několik let v Seznamu ve výzkumném týmu a nyní uplatňuje své zkušenosti v malém startup FlowerChecker, který spoluzaložil a dělá tam technického ředitele.

   Ondřej Veselý se Python naučil v Seznam.cz, později v něm implementoval masivní datové pipelines pro Kiwi.com; pak o tom přednášel v Minsku, Moskvě a Bělehradě aby přitáhl vývojáře do ČR. Na stará kolena zvládne ještě napsat nějaký backend pro mobilní appku, ale v posledních letech se věnuje spíš produktovému designu, bizdev a problematice etiky v AI.

 • Brněnské Pyvo – Zářijové
  ArtBar Druhý Pád, Štefánikova 836/1

  V září se na Pyvo opět sejdeme v ArtBaru!


  In September, we will meet again in ArtBar!

  The talk will be in English.

  • Easy service to service communication using Pydantic models
   • Michal Korbela

   Microservices architecture requires a high complexity of communication. To solve all the serialization, deserialization and validation without duplicated code, outdated documentation and untyped dicts is often challenging. Let’s look how we did it in a nice way.

   Michal is senior backend developer at Kiwi.com in the ancillaries team focusing on the baggage domain. He joined Kiwi.com in 2018 and has played a key role in building the baggage data flow and establishing a baggage platform.

 • Brněnské Pyvo – Grilovací II
  Lužánky, Veřejný gril při zastávce Pionýrská

  I v srpnu nás čeká grilovačka v Lužánkách!

  Gril máme zarezervovaný od 18:00 do 22:00.

  Vlastní zásoby s sebou! 🙂


  Even in August, we will have our traditional barbecue in Lužánky!

  We have the public grill booked for us form 18:00 till 22:00.

  Bring your own supplies! 🙂

  https://goo.gl/maps/XLZh5pErmJYpmpbs7

 • Brněnské Pyvo – Grilovací I
  Lužánky, Veřejný gril při zastávce Pionýrská

  Léto je tady a čeká nás opět tradiční grilovačka v Lužánkách!

  Gril máme zarezervovaný od 18:00 do 22:00.

  Vlastní zásoby s sebou! 🙂


  Summer is here, so let's have our traditional barbecue in Lužánky!

  We have the public grill booked for us form 18:00 till 22:00.

  Bring your own supplies! 🙂

  https://goo.gl/maps/XLZh5pErmJYpmpbs7

 • Brněnské Pyvo – Rekvalifikační
  ArtBar Druhý Pád, Štefánikova 836/1

  V červnu se na Pyvo opět sejdeme v ArtBaru!

  Přednáška bude tentokrát v češtině.


  In June, we will meet again in ArtBar!

  The talk will be in Czech this time.

  • Python programátorem pomalou cestou
   • Roman Viktor Dvořák

   Na posledním Pyvu před prázdninami se podíváme znovu na téma rekvalifikace, tentokrát z trochu jiného pohledu, aneb Python programátorem pomalou cestou. Rekvalifikace, která se nakonec podařila aneb na konci poznáš, jak jsi měl začít.

   Roman je původně elektrikář, později prošel řadou relativně krátkých pracovních zkušeností v různých oborech od přímého prodeje služeb až po práci na stavbách. Potom pracoval 5 let v bezpečnostní agentuře a v současnosti je programátorem na volné noze.

 • Brněnské Pyvo – Asynchronní
  ArtBar Druhý Pád, Štefánikova 836/1

  V květnu se na Pyvo opět sejdeme v ArtBaru!


  In May, we will meet again in ArtBar!

  • Health and monitoring of async Python services
   • Max Polezhaev

   In our company we’ve got lots of Python services developed using asyncio, which helps us to keep them scalable and maintainable. But with all its benefits the asynchronous approach brings some new challenges. I would like to talk about these challenges and common pitfalls, explain some points requiring attention, such as concurrency control, timeouts, task results, and what metrics can be used to monitor health of async services.

   Max is a Senior Software Engineer from the FinTech Tribe at Kiwi.com. See his GitHub: https://github.com/maxpolezhaev

  • Running processes from Python using asyncio
   • Jakub Ružička

   I'll talk about my experience with running system processes (commands, scripts) from Python as a packager and automation engineer. Most of the tools I've created, including apkg the cross-distro packaging automation tool, use various system tools through CLI so a robust way to invoke commands is necessary.

   Especially, I'll focus on the latest refactor of the apkg command runner to use asyncio.create_subprocess_exec() and asyncio.create_subprocess_shell() functions which allows previously unthinkable - capturing and printing stdout/stderr at the same timeIndeed, after many years of development, Python can finally perform the equivalent of unix tee command available to mankind since the dawn of time.

 • Brněnské Pyvo – Bude!
  ArtBar Druhý Pád, Štefánikova 836/1

  Po dlouhé době se v dubnu opět potkáme osobně v ArtBaru! Program je zatím v přípravě, nemáme potvrzeného speakera, ale nebojte se, řešíme i náhradní varianty. Pokud má kdokoliv z vás zajímavé téma související s Pythonem, o které byste se chtěli podělit s komunitou, stage může být vaše, dejte vědět! Vidíme se už tento čtvrtek 28. 4. od 19h v ArtBaru Druhý Pád.


  After a long time, we will meet in person again in ArtBar in April! The program is still in preparation, we do not have a confirmed speaker, but don't worry, we are also working on alternative variants. If any of you have an interesting Python-related topic that you would like to share with the community, the stage may be yours, let us know! See you this Thursday, April 28, from 19:00 in ArtBar Druhý Pád.

  • Mýty v první pomoci
   • Lumír Balhar
 • Březnové ONLINE Pyvo, od dubna už jedeme naživo!


  March ONLINE Pyvo, starting in April we're going "live"!

  Join us on Thursday 31. 3. 2022 at 19:00 via Google Meet: https://meet.google.com/pqh-mynt-sjh

  The talk will be in English.

  • Why you need (Monty) Python in your life
   • Brian Kucich

   Brief overview of why Python is a good choice for beginner programmers. Lesson on up-selling programming to those who are "bad" at math and logic. Finish with two languages that will be good precursors to python (for kids or those who really want a leg up).

   Brian as a natural STEM candidate, decided to go the hard route and develop my soft skills instead. Been working on my metaphors and storytelling skills since 2000's to be able to more effectively translate my first language "Algebra" into implicit English.

  • Introduction to RMarkdown, creating reports with R & Python
   • Andres Renzo Cáceres Rossi

   Join us in an exploration of R Markdown world where Andres explains how to create powerful reports using RMarkdown. We will discover how to create reports in python and then we publish them online using RPubs and Netlify. If you would like to follow along the talk, please install R programming language, RStudio and Python 3.10

   Renzo Cáceres Rossi is an specialist in R programming language and RMarkdown for the Data Science Research Peru, joining us from beautiful Lima.

  • Lightning talky

   Lightning talky! Můžeš jeden mít i ty, viz pyvo.cz#info-for-speakers. Registrace nutná na Lightning Talk – bit.ly/brpylight.

 • Únorové Pyvo pořádáme ještě ONLINE, věříme ale, že se už brzy opět potkáme naživo!


  We organize February Pyvo ONLINE once again, but we believe we will meet in person soon!

  Join us on Thursday 24. 2. 2022 at 19:00 via Google Meet: https://meet.google.com/hup-hqgd-zcw

  The talk will be in English.

  • Salesman Goes Coding
   • Petr Tatanka Přibil

   My journey to IT alias what to expect from switcher species.

   Based on my fresh experience with IT preparation and onboarding, I am sharing my experience not only with people who are also considering a career switch - but also with those, who are going to interact with this new phenomena.

  • Python as a project
   • Petr Viktorin

   How does Python work as a project? Who develops it? How is it organized? What's behind abbreviations like PSF, PyPA or SC?

  • Lightning talky

   Lightning talky! Můžeš jeden mít i ty, viz pyvo.cz#info-for-speakers. Registrace nutná na Lightning Talk – bit.ly/brpylight.

 • Vzhledem k sílící vlně Omicronu zůstáváme i v lednu ONLINE.

  As the Omicron wave grows stronger, we stay ONLINE even in January.


  Join us on Thursday 27. 1. 2022 at 19:00 via Google Meet: https://meet.google.com/uoe-yhno-uje The talk will be in English.

  • Automated Network Performance Testing in Python
   • Ondrej Lichtner

   LNST (Linux Network Stack Test) is a Python framework for writing multihost network tests. During the past couple of zears we've redesigned most of the framework so that our tests are now completely written in Python. This allows for a much more dynamic approach to network configuration and design of test procedures. During the presentation we'll show how basic tests can be written and how the same framework is utilized in more complex scenarios where we test the Linux kernel, looking for performance regressions.

   Finally we'll shortly discuss how LNST is used at Red Hat with other tools to create an automated pipeline that tests and reports results for kernel and other package candidate builds.


   LNST (Linux Network Stack Test) je Python framework pre vývoj distribuovaných sieťových testov. Počas posledných pár rokov projekt presiel veľkým re-designom, vďaka ktorému sú naše testy teraz implementované čisto v Python-e. Toto nám umožňuje veľké množstvo dynamicity a flexibility pri implementácii a návrhu sieťových testov. Prezentácia ukáže základné princípy ako vytvoriť jednoduché testy a ako framework používame pri vytváraní komplexnejších testov zameraných na výkonnostné testovanie sieťového subsystému Linuxu.

   Nakoniec sa pozrieme na to ako je LNST zapojené v Red Hat-e do automatizovanej pipeline-y, na testovanie a vyhodnocovanie kandidátnych kernel balíkov.

  • Lightning talky

   Lightning talky! Můžeš jeden mít i ty, viz pyvo.cz#info-for-speakers. Registrace nutná na Lightning Talk – bit.ly/brpylight.

 • Praha a Brno spojují síly pro předvánoční Pyvo!

  Loni se organizátoři v Brně rozhodli v prosinci místo jedné přednášky dát v online prostoru příležitost zazářit co největšímu počtu lidí prostřednictvím lightning talků. Letos chceme jít stejnou cestou a ještě navíc jsme se dohodli, že spojíme síly brněnské a pražské komunity a uspořádáme předvánoční setkání společně. Čím více nás bude, tím lépe!

  A opět se může zapojit každý z vás. Stačí svoje téma zapsate zde: https://bit.ly/brpylight a získáte svých pět (až deset) minut slávy. ⭐

  Sejdeme se ve středu 15. 12. 2021 od 19:00 online prostřednictvím Zoom https://pantheon.zoom.us/j/94879518091, heslo pro připojení je pyvopyvo. 🙂


  Prague and Brno join forces for pre-Christmas Pyvo!

  Last year, instead of one lecture, the Brno Pyvo organizers decided give the opportunity to as many people as possible to shine in the online space via lightning talks. This year we want to go the same way and moreover we have agreed to join forces of Brno and Prague community and organize a pre-Christmas meetup together. The more the merrier.

  And again, each of you has the chance to get involved! Just write your topic here: https://bit.ly/brpylight and you will get your five (or up to ten) minutes of fame. ⭐

  We will meet (untraditionally) on Wednesday, December 15, 2021 from 19:00 online via Zoom https://pantheon.zoom.us/j/94879518091, the password is pyvopyvo. 🙂

 • Vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci se s listopadovým Pyvem vracíme zpět do ONLINE prostředí.

  As the epidemic situation is getting worse again, we are taking the November Pyvo back ONLINE.


  Join us on Thursday 25. 11. 2021 at 19:00 via Google Meet: https://meet.google.com/wsr-rgzy-cow

  The talk will be in English.

  • Integrating MicroPython and Rust
   • Jan Matějek, Head of Firmware, Trezor Company

   Co udělá Pythonista, když je jeho kód v MicroPythonu už moc pomalý a žere moc RAM? Přejde na Rust! Dozvíte se něco málo o tom, jak je MicroPython naimplementovaný, jak se z něj volá do Cčka, a jak jeho interním strukturám porozumět v Rustu. A taky proč jsme si pro Trezor T vybrali zrovna MicroPython a Rust, jaká úskalí jsme museli překonat a co nám to přineslo.


   What does a Pythonista do when their MicroPython code grows too slow and eats too much RAM? Why, they switch to Rust! You’ll find out a little bit about how MicroPython is implemented, how it calls C, and how to understand its internal data structures from Rust. Also why we chose MicroPython and Rust for the Trezor T firmware, what pitfalls we had to face and what it brought us.

 • Po delší době se potkáme na Pyvo v ArtBaru! Přijďte si poslechnout přednášku od Kiwi.com, jak organizovat Python víkendy.


  After a long time we will meet at Pyvo in ArtBar! Come listen to a talk from Kiwi.com on How to organize Python weekends

  • Kiwi Python weekends
   • Lukáš Kubiš

   Python Weekend je jeden z najdlhšie pôsobiacich komunitných eventov organizovaných code.kiwi.com. V decembri prebehne prvá iterácia po takmer 5 rokoch, kde skúšame nové veci z organizačného hľadiska, inak sa (až na pár výnimiek) formula tohoto eventu prekvapivo za celý ten čas takmer nijako nezmenila. Ako je to možné? Prečo je pre nás tento event tak dôležitý a akú hodnotu generuje organizátorom a zúčastneným?


   Python Weekend is a community event with one of the longest histories organized by code.kiwi.com. The next iteration in December will be one of the very few, to have introduced any change to the organisation of the event over the last 5 years. How is it possible? Why is this event so important to us and what value does it generate for its organizers and attendees?

  • Lightning talky

   Určitě dojde i na lightning talky. Můžeš jeden mít i ty, viz pyvo.cz#info-for-speakers. Registrace nutná na Lightning Talk – bit.ly/brpylight.

 • Srpnová grilovačka nám nevyšla podle představ, zkusíme tedy dát šanci babímu létu a sejít se ještě jednou neformálně u grilu. Tentokrát jsme přijali pozvání od Kiwi.com do Nové Zbrojovky. Pivo bude zajištěno a gril máme zarezervovaný, tak jen vemte něco na něj a stavte se! 🙂


  Grill point location: https://en.mapy.cz/s/fegupodafo

  The August barbecue didn't turn out as expected so let's give a chance to Indian summer and meet once again around a grill. This time, we accepted the invitation from Kiwi.com to Nová Zbrojovka. Beer will be provided and the grill is booked, so just grab some food and stop by. 🙂

 • Brněnské Pyvo – Grilovací II
  U Dřeváka, Dřevařská 22, 602 00

  ⚠ LAST MINUTE CHANGE

  ArtBar dnes otevírá později, přesouváme se k Dřevákovi (U Dřeváká Beer&Grill). 🍻

  As ArtBar opens later today, we are moving to U Dřeváka Beer&Grill.


  🌧 Kvůli nepřízni počasí jsme nuceni přesunout dnešní Pyvo z Lužánek do ArtBaru (ArtBar Druhý Pád).

  Due to the unfavorable weather conditions, we have to change the location of today's Pyvo from Lužánky to ArtBar. 🌧


  Blíží se konec prázdnin a s ním i druhá neformální Pyvo grilovačka. Gril v Lužánkách máme opět zarezervovaný od 18:00 do 22:00. Těšíme se na vás!

  Vlastní zásoby s sebou. 🙂


  The end of summer holidays is coming and so is the second informal Pyvo barbecue. We have the public grill in Lužánky booked for us again from 18:00 till 22:00. We are looking forward to meet you all!

  Bring your own supplies! 🙂

 • Brněnské Pyvo – Grilovací I
  Lužánky, Veřejný gril při zastávce Pionýrská

  Léto je tady a můžeme se opět vidět naživo! Pojďme se stejně jako loni v létě potkat neformálně u grilu v Lužánkách. Gril máme zarezervovaný od 18:00 do 22:00. Vlastní zásoby s sebou! 🙂


  Summer is here and we can meet face to face again! Let's have an informal barbecue in Lužánky, same as the last summer. We have the public grill booked for us form 18:00 till 22:00. Bring your own supplies! 🙂

 • Poslední Pyvo před prázdninami bude ještě (snad naposledy) online.


  The last Pyvo before summer holidays will be online again (hopefully for the last time).

  Join us on Thursday 24. 6. 2021 at 19:00 via Google Meet: https://meet.google.com/mrc-ohxp-wyj

  The talk will be in English.

 • Vzhledem k stále trvající nepříznivé epidemické situaci se opět potkáme ONLINE.


  Because of the ongoing unfavorable epidemic situation, we will meet ONLINE again.

  Join us on Thursday 27. 5. 2021 at 19:00 via https://meet.google.com/ckd-wutv-qqe The talk will be in English.

  • Running buggy code in production. Fault tolerance in Django.
   • Timothy Hobbs

   It's been at least 6 months since we had a green dot next to the test runner for our flagship Do Práce na Kole and in the past 14 days there were 296 731 errors in Sentry, but somehow things keep on running. In this talk, we will examine what happens in Django when an error occurs, when a request is being processed, or while a Celery task is being run. Do database transactions roll back time? What about interactions with external resources?

 • Vzhledem k stále trvající nepříznivé epidemické situaci se opět potkáme ONLINE.


  Because of the ongoing unfavorable epidemic situation, we will meet ONLINE again.

  Join us on Thursday 29. 4. 2021 at 19:00 via https://meet.google.com/dzp-ract-chz The talk will be in English.

  • News in Python 3.10
   • Martin Heinz

   In this talk we will take upcoming release of Python for a spin and look at all the important changes that Python 3.10 will bring, including type checking, syntax changes, pattern matching, performance improvements and more.

   Martin Heinz is a DevOps engineer and certified Red Hat professional and currently works at IBM. At work he build CI/CD systems, manages OpenShift clusters and builds Python and React applications. Outside of work he also maintains a programming/engineering blog, where he writes about Python, Golang, Kubernetes and many other things. More info about Martin can be found at https://martinheinz.dev

 • Vzhledem k stále trvající nepříznivé epidemické situaci se opět potkáme ONLINE.


  Because of the ongoing unfavorable epidemic situation, we will meet ONLINE again.

  Join us on Thursday 25. 3. 2021 at 19:00 via https://meet.google.com/ton-icyp-wvz The talk will be in English.

  • Music as Code
   • Moisés Guimarães

   This talk is about writing songs and playing music with python. Back in 2017 I came to know FoxDot, a python wrapper around SuperCollider, which is a super popular open source synthesizer. Since then, I have been using it to create entertaining lighting talks and would like to cover a bit more than just a lightning talk this time.

   Bio

   Moisés Guimarães is a Brazilian programmer from the easternmost place of Americas with focus on cryptography and information security.He currently works at Red Hat as a Software Engineer in the Open Stack Security focus group.

   Life and Education

   Guimarães was born and raised in the northeast part of Brazil in the small town of São Miguel RN. Later, at the age of 14, he moved to João Pessoa PB where he got his major in web development and received a specialist degree in information security.

   In 2018 he left Terra Brasilis to build a new life in Czech Republic as a Python software engineer working in the security delivery focused group at Red Hat.

   Work prior to Red Hat

   He started his career as an intern for two years at Phoebus Tecnologia followed by five years in the same company developing software for credit card machines with the C language.

   In 2013 he started teaching programming for both undergraduate and high school students at the Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia da Paraíba where later, in addition to teaching, he became course coordinator.

   His free time while at the institute (2013-2018) was dedicated to a part time job at wolfSSL Inc. contributing to both wolfCrypt and wolfSSL libraries.

 • Vzhledem k stále trvající nepříznivé epidemické situaci se opět potkáme ONLINE.


  Because of the ongoing unfavorable epidemic situation, we will meet ONLINE again.

  Join us on Thursday 25. 2. 2021 at 19:00 via meet.google.com/vfs-rvkp-eyq The talk will be in English.

 • Vzhledem k stále trvající nepříznivé epidemické situaci se i první letošní Pyvo odehraje ONLINE.


  Because of the ongoing unfavorable epidemic situation, even the first Pyvo in 2021 will be held ONLINE.

  Join us on Thursday 28. 1. 2021 at 19:00 via meet.google.com/nor-jqnp-qag The talk will be in English.

  • Introduction to 3D programming with Payton lib
   • Sinan Islekdemir

   An introduction to 3D programming with Payton for all kinds of Python enthusiasts. Payton is a 3D library and playground that can get you started with a 20 minutes introduction. We will also have a peek under the hood about the internals and architecture of Payton, along with some design choices/bottlenecks and how they are handled.)

   More about the speaker: islekdemir.com

   Links: