Opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19 můžou nadále ovlivňovat srazy Pyva nebo podmínky jejich konání. Pro více informací sledujte stránky jednotlivých měst a s případnými dotazy se obraťte na místní organizační tým.

Pražské Pyvo

Pražské Pyvo bývá každou třetí středu v měsíci.

Kontakt na organizátory

Budoucí termíny

Pražské Pyvo bývá každou třetí středu v měsíci.
Předběžně to vypadá na následující termíny – některé se ale můžou posunout, např. kvůli svátkům:
 • 21. 12. 2022
 • 18. 1. 2023
 • 15. 2. 2023

Historie srazů

 • Pražské Pyvo #137
  Café Lajka, U Akademie 366/11

  V říjnu se můžete těšit na prezentaci na téma AI Safety and Stampy, a určitě dojde i na lightning talky. Potkáme se v kavárně Lajka v uzavřeném salonku (nahoře).

  This month you can look forward to a presentation about AI Safety and Stampy, and few lightning talks. The meetup will be held at café Lajka upstairs inside the closed area.

  • AI Safety and Stampy
   • Peter Hozák

   AI Safety and Stampy - an open effort to build a comprehensive FAQ about artificial intelligence existential safety.

 • Pražské Pyvo #136
  Botič restaurant, Nuselská 159/114, 140 00 Praha 4

  Pyvo bude i v září! Můžete se těšit na prezentaci na téma Distribuované databáze a určitě dojde i na lightning talky. Potkáme se v restauraci Botič.

  We meet up in September as well! You can look forward to presentation about distributed databases and lightning talks. The meetup will be at the restaurant Botič.

  • Distribuované databáze
   • Filip Sedlák

   Máte hodně dat. Kam s nimi? Ukážeme si, jak řešit, když přerostete co se vám vejde na jeden server. Jaké jsou možnosti a proč jsme v Monitoře došli k distribuované SQL databázi.

 • Pražské Pyvo #135
  H55, Hloubětínská 1138/5

  Máme léto a s ním tradičně odlehčený program. Opět se potkáme v kavárně volnočasového centra H55. (https://www.h55.cz/) Tentokrát bude before-party od 16 hodin pro fanoušky Pythonu s dětmi - je tam pískoviště a spousta místa na hraní. Od 19 hodin je pak sraz v obvyklé podobě. Bude pár lightning talků. Hlavní náplní bude ale volná zábava a grilování - nezapomeňte si tedy vzít nějakou dobrotu na gril sebou!

  With the ongoing summer, we're traditionally organizing a barbecue. We'll meet up again at the café of the H55 Leisure Center. (https://www.h55.cz/) This time we'll have before-party from 4 PM for fans of Python and their kids - there's kids playground at the café and plenty of place to play around! At 7 PM starts our traditional meetup. We'll have few lightning talks, but the main aim is to chit-chat & barbecue, so bring something to throw on the grill!

 • Pražské Pyvo #134
  H55, Hloubětínská 1138/5

  Máme léto a s ním tradičně odlehčený program. Vyzkoušíme, jak by se nám fungovalo v kavárně volnočasového centra H55. K dispozici budeme mít i sál s projektorem, kde si střihneme přednášku o vaření piva a pár lightning talků. Hlavní náplní bude ale volná zábava a grilování - něco na gril si vemte s sebou!

  With the ongoing summer, we're traditionally having a lighter programme. We'll try out a new venue in the café of the H55 Leisure Center. We'll also have a talk about homebrewing and some lightning talks in the associated projector room. But the main topic would be chit chat and barbecue, so bring something to grill!

  • Jak na pivo?
   • Kokoška P. T.

   Umíš Python a připadáš si, že Ti patří celý svět. Stačí napsat import antigravity a můžeš létat, ale na celém PyPI nenajdeš balíček, který by Ti uvařil pivo, a Homebrew na macOS taky nefunguje tak, jak by jeden očekával. Nezbývá tedy, než si sundat rukavice a naučit se, jak si uvařit pivo svépomocí.

  • Lightning talky

   Kromě grilovačky budou lightning talky. Můžeš jeden mít i ty, viz pyvo.cz#info-for-speakers. Registrace nutná na Lightning Talk – bit.ly/prpylight.

 • Pražské Pyvo #133
  Holešovická šachta, Bubenská 242/14

  Potkáme se v Holešovické šachtě. Sraz je v 19, přednáška začne kolem 20.30. Kromě přednášky budou i lightning talky a volná zábava.

  We meet at the Holešovická šachta. We meet up at 19, but the presentation will start around 20.30. You can also look forward to lightning talks and chit chat.

  • Using OpenCV in Python to process videos and read barcodes
   • Peter Vanya

   OpenCV is a standard image processing library for both classical and deep-learning computer vision. Using Python with OpenCV makes for a powerful tool to extract meaning from images and camera streams.

   One can exploit a range of filtering and shape-detecting algorithms to create simple but reliable object detectors or trackers using only a few creative, hard-coded heuristics, without the need for extensive data collection and annotation. Also, the algorithms can achieve a much higher FPS than current state-of-the-art neural networks.

   In this talk, we will first demonstrate the basic tools to capture a camera stream, then showcase filtering capabilities such as thresholding, gradients, edge detection and finally detect and track objects. There will be case studies of how to align documents lying on a desk or read barcodes from any object in real time. By the end of the talk you will have mastered a few pipelines to extract meaning from images and videos.

 • Pražské Pyvo #132
  Holešovická šachta, Bubenská 242/14

  Potkáme se v Holešovické šachtě. Bude jedna přednáška, lightning talky a volná zábava.

  We meet at the Holešovická šachta. You can look forward to one presentation, lightning talks and chit chat.

  • Observability
   • Honza Král

   So your code is in production, now what? Do you know, if your application is up? Do you knew if something goes wrong? When it does, how will you debug it? Let's talk observability, the latest buzzword, what it means, and how to get started!

 • Pražské Pyvo #131
  Kavárna Liberál, Heřmanova 6, 17000

  Potkáme se naživo, a to v kavárně Liberál v Holešovicích. Budou dvě přednášky, lightning talky a volná zábava.

  We meet at the café Liberál in Holešovice. You can look forward to 2 presentations, lightning talks and chit chat.

  • Firmware v Pythonu pro SLA 3D tiskárny Prusa | Coding Prusa SLA 3D printer FW in Python
   • Vláďa Matěna

   Potřeba vysokého rozlišení vedla k vývoji SoC s Linuxem pro 3D tiskárnu, kde bychom běžně našli pouze microcontroller. Tato přednáška popisuje, jaké to je vyvíjet firmware pro 3D tiskárnu v Pythonu.


   Necessity to drive a high resolution display brought a SoC capable of running Linux into a 3D printer where one would usually find just a microcontroller. This talk describes what it is like to develop a 3D printer firmware mostly in Python.

  • Jak a proč dělám junior.guru | How and why I work on junior.guru
   • Honza Javorek

   Dělám junior.guru, projekt pro začátečníky v programování. Začalo to jako nápad, který kdysi dávno padl mezi PyLadies u opékání špekáčků, dnes je to moje fulltime podnikání. Kdo jsou to ti začátečníci a proč pro ně dělám speciální komunitu? Jak celý projekt vytvářím tak, aby šel spravovat i v jednom člověku?


   I work on junior.guru, a project for Czech and Slovak beginners in tech. It had started as a random idea among PyLadies during a campfire BBQ, today it's my fulltime business. Who are these beginners and why do I create a special community for them? How do I develop the project so that it's manageable in a single person?

 • Pražské Pyvo #130
  Kavárna Liberál, Heřmanova 6, 17000

  Potkáme se naživo, a to v kavárně Liberál v Holešovicích. Budou dvě přednášky, lightning talky a volná zábava.

  We meet at the café Liberál in Holešovice. You can look forward to 2 presentations, lightning talks and chit chat.

  • coPylot: Programming 2.0?
   • Libor Mořkovský

   GitHub Copilot is a code generator powered by OpenAI's GPT-3 class deep neural network. Can it stand against another hype of the day: Wordle?!

  • Salesman Goes Coding
   • Petr Tatanka Přibil

   My journey to IT alias what to expect from switcher species. Based on my fresh experience with IT preparation and onboarding, I am sharing my experience not only with people who are also considering a career switch - but also with those, who are going to interact with this new phenomena.

 • Jsme online https://pantheon.zoom.us/j/94879518091, heslo je pyvopyvo

  • Úvod do strojového učení s Tensor Flow | Introduction to machine learning with Tensor Flow
   • Adam Lechovský

   Krátký a praktický návod na vytrénování vlastní neuronové sítě a pochopení jejího fungování v Tensor Flow. Zahrnuje krátký teoretický úvod a praktickou ukázku kódu s jednoduchým datasetem.


   A short and practical look on how you can train your own neural network and understand its performance with Tensor Flow. Includes a short theoretical introduction and then a hands-on example with a simple dataset.

 • Jsme online https://pantheon.zoom.us/j/94879518091, heslo je pyvopyvo

 • Praha a Brno spojují síly pro předvánoční Pyvo!

  Loni se organizátoři v Brně rozhodli v prosinci místo jedné přednášky dát v online prostoru příležitost zazářit co největšímu počtu lidí prostřednictvím lightning talků. Letos chceme jít stejnou cestou a ještě navíc jsme se dohodli, že spojíme síly brněnské a pražské komunity a uspořádáme předvánoční setkání společně. Čím více nás bude, tím lépe!

  A opět se může zapojit každý z vás. Stačí svoje téma zapsate zde: https://bit.ly/brpylight a získáte svých pět (až deset) minut slávy. ⭐

  Sejdeme se ve středu 15. 12. 2021 od 19:00 online prostřednictvím Zoom https://pantheon.zoom.us/j/94879518091, heslo pro připojení je pyvopyvo. 🙂


  Prague and Brno join forces for pre-Christmas Pyvo!

  Last year, instead of one lecture, the Brno Pyvo organizers decided give the opportunity to as many people as possible to shine in the online space via lightning talks. This year we want to go the same way and moreover we have agreed to join forces of Brno and Prague community and organize a pre-Christmas meetup together. The more the merrier.

  And again, each of you has the chance to get involved! Just write your topic here: https://bit.ly/brpylight and you will get your five (or up to ten) minutes of fame. ⭐

  We will meet (untraditionally) on Wednesday, December 15, 2021 from 19:00 online via Zoom https://pantheon.zoom.us/j/94879518091, the password is pyvopyvo. 🙂

 • Pražské Pyvo #127
  The PUB, Čs. armády 22, 160 00 Praha 6

  Pyvo bude i v říjnu! Budou lightning talky a volná zábava.

  • Pulumi
   • Tomáš Bartek

   Pulumi je nástroj pro „Infrastructure as Code“ (IaC), který používá programovací jazyk Python. Podobně, jako Terraform (další IaC nástroj), ale v příjemnějším jazyce :)

  • Lightning talks

   Určitě dojde i na lightning talky. Můžeš jeden mít i ty, viz pyvo.cz#info-for-speakers. Registrace nutná na Lightning Talk – bit.ly/prpylight.

 • Pražské Pyvo #126
  Holešovická šachta, Bubenská 242/14

  Pyvo bude i v září. Budeme mít dvě přednášky a určitě dojde i na lightning talky.

  • The Transformation Matrix
   • Petr Viktorin

   Zkusil/a jsi někdy provést afinní transformaci homogenních souřadnic pomocí matice? Jestli ne, tahle přednáška je pro tebe!

   Podívejme se na to, jak pomocí malé tabulky čísel hýbat, zvětšovat, otáčet a smačkávat obrázky, jak dát 3D modelu perspektivu – a proč to tvoje grafická karta dělá právě takhle.


   Have you ever applied an augmented affine transformation matrix to a set of homogeneous coordinates? If you have not, don't worry! This talk is for you!

   Let's look how small grids of numbers can move, zoom, turn and squish pictures, put 3D models in perspective -- and why your graphics card actually uses them for these purposes.

  • Structural Pattern Matching in Python 3.10+
   • Miro Hrončok

   The most recent Python version, 3.10, added a pattern matching statement to the language, inspired by similar syntax found in Scala, Erlang, and other languages. In this short talk, we'll have a look at some basic examples like this one:

   match command.split():
     case ["quit"]:
       print("Goodbye!")
       quit_game()
     case ["look"]:
       current_room.describe()
     case ["get", obj]:
       character.get(obj, current_room)
     case ["go", direction]:
       current_room = current_room.neighbor(direction)
   
  • Lightning talks

   Určitě dojde i na lightning talky. Můžeš jeden mít i ty, viz pyvo.cz#info-for-speakers. Registrace nutná na Lightning Talk – bit.ly/prpylight.

 • Pražské Pyvo #125 Assorted
  Holešovická šachta, Bubenská 242/14

  Assorted

  Pozor, změna místa: Klub Na Věnečku je ještě pořád zavřený. Setkáme se v Holešovické šachtě, Šachtu najdete v Bubenský ulici cca 5m pěšky z Výstaviště nebo Nádraží Holešovice. K dispozici je ohniště a buřty se dají pořídit na baru. Vege pochutiny si klidně doneste s sebou. Mapka hír.

  Different venue: Our usual place is closed. We'll meet at Holešovická šachta, located on Bubenská street, within 5 minute walk from either Výstaviště Holešovice or Nádraží Holešovice. Exact location shown on map here.. We can use a fireplace, non vege sausages available on bar. Don't hesitate to bring you own food.

  • Small talk and gossip
   • you
 • Volná zábava a tipovací Pub Quiz

  Další letní sraz a zase naživo a to u Vily Štvanice, Dostanete se tam z Hlávkova mostu, pešky z Vltavské nebo Těšnova, tramvají číslo 14 (zastávka Štvanice), nebo přívozem od Holešovický (Pražský) tržnice nebo Rohanskýho ostrova (je třeba ale pak dojít na druhou stranu ostrova). Přesná poloha na mapě. Kvůli nařízením vlády nejde udělat rezervace pro větší počet lidí, takže se shlukneme tak říkajíc "na punk" na public židličkách/ve stoje/jak je komu libo. Ve Vile a přilehlým Bike Jesusu je možný sehnat pití, s jídlem se bohužel nedá počítat.

  Different venue: Our usual place is closed. We'll meet at Vila Štvanice, located on Štvanice island. You can easily walk there from Vltavská metro station or Těšnov tram stop using a bridge called "Hlávkův most". You can also use tram number 14 (Štvanice stop) to get at the bridge. If you feel adventurous, you also use ferry (the stop is located at the other part of the island) from "Pražská tržnice" or "Rohanský ostrov". Exact location shown on map here.

  • Pub Quiz
   • Jirka Chadima (Pure Storage)

   Zkus si zatipovat v rychlém Pub Quizu o drobné ceny. Potřebuješ akorát telefon s internetem a třeba se něco dozvíš anebo vyhraješ!

 • Pražské Pyvo #123 Chit chat
  Vila Štvanice, ostrov Štvanice

  Chit chat

  Potkáme se po skoro roce(!) zase naživo a to u Vily Štvanice, Vila je na ostrově Štvanice. Dostanete se tam z Hlávkova mostu, pešky z Vltavské nebo Těšnova, tramvají číslo 14 (zastávka Štvanice), nebo přívozem od Holešovický (Pražský) tržnice nebo Rohanskýho ostrova (je třeba ale pak dojít na druhou stranu ostrova). Přesná poloha na mapě. Kvůli nařízením vlády nejde udělat rezervace pro větší počet lidí, takže se shlukneme tak říkajíc "na punk" na public židličkách/ve stoje/jak je komu libo. Ve Vile a přilehlým Bike Jesusu je možný sehnat pití, s jídlem se bohužel nedá počítat.

  Different venue: Our usual place is closed. We'll meet at Vila Štvanice, located on Štvanice island. You can easily walk there from Vltavská metro station or Těšnov tram stop using a bridge called "Hlávkův most". You can also use tram number 14 (Štvanice stop) to get at the bridge. If you feel adventurous, you also use ferry (the stop is located at the other part of the island) from "Pražská tržnice" or "Rohanský ostrov". Exact location shown on map here.

  • Chit chat
   • you
  • reaktivni streamy, java/kotlin
   • Ondra Malek

   http://reactivex.io/languages.html

  • do you want to have a talk?

   let us know! praha@pyvo.cz

  • Lightning talks

   Určitě dojde i na lightning talky. Můžeš jeden mít i ty, viz pyvo.cz#info-for-speakers. Registrace nutná na Lightning Talk – bit.ly/prpylight.

 • @honzakral Probirali jsme s @aleszoulek @whiskybar @kvbik a @Ikzzz ze bychom jako tema dali vyvojove prostredi: editory, lintery, testy, jejich vzajemna integrace... Prijde to lidem jako dobre tema?

  Pozor, změna místa: Zoom https://pantheon.zoom.us/j/94879518091

  Different venue: Zoom https://pantheon.zoom.us/j/94879518091

 • Lednove Pyvo nepochybně bude. Program se snad ještě upřesní.

  Pozor, změna místa: Zoom https://pantheon.zoom.us/j/94879518091

  Different venue: Zoom https://pantheon.zoom.us/j/94879518091