The measures enacted with regards to the COVID-19 may still affect the Pyvo meetups or the conditions under which they are being held. Please follow the city pages to get the information and contact your local organizing team in case of any questions.

✎ Edit this event on GitHub

Pražské Pyvo #131

The meetup took place on Wednesday the 20th of April, 2022 at 19:00.
Kavárna Liberál, Heřmanova 6, 17000 → map (mapy.cz)

Potkáme se naživo, a to v kavárně Liberál v Holešovicích. Budou dvě přednášky, lightning talky a volná zábava.

We meet at the café Liberál in Holešovice. You can look forward to 2 presentations, lightning talks and chit chat.

Talks

Firmware v Pythonu pro SLA 3D tiskárny Prusa | Coding Prusa SLA 3D printer FW in Python

  • Vláďa Matěna

Potřeba vysokého rozlišení vedla k vývoji SoC s Linuxem pro 3D tiskárnu, kde bychom běžně našli pouze microcontroller. Tato přednáška popisuje, jaké to je vyvíjet firmware pro 3D tiskárnu v Pythonu.


Necessity to drive a high resolution display brought a SoC capable of running Linux into a 3D printer where one would usually find just a microcontroller. This talk describes what it is like to develop a 3D printer firmware mostly in Python.

Jak a proč dělám junior.guru | How and why I work on junior.guru

  • Honza Javorek

Dělám junior.guru, projekt pro začátečníky v programování. Začalo to jako nápad, který kdysi dávno padl mezi PyLadies u opékání špekáčků, dnes je to moje fulltime podnikání. Kdo jsou to ti začátečníci a proč pro ně dělám speciální komunitu? Jak celý projekt vytvářím tak, aby šel spravovat i v jednom člověku?


I work on junior.guru, a project for Czech and Slovak beginners in tech. It had started as a random idea among PyLadies during a campfire BBQ, today it's my fulltime business. Who are these beginners and why do I create a special community for them? How do I develop the project so that it's manageable in a single person?

Venue

Kavárna Liberál, Heřmanova 6, 17000

Other maps: mapy.cz, Google Maps.