✎ Edituj tuto událost na GitHubu

Pražské Pyvo #154 Good morning with MicroPython

Sraz se konal ve středu 20. března 2024 v 19:00.
Na Věnečku, Ostrovského 38a, Praha 5, Czech Republic, 15000 → mapa (mapy.cz)

Co tě čeká

Sraz je v 19 hodin Na Věnečku, přednášky začínají v 19.30. Čeka nás 1 přednáška, lightning talky a volná zábava až do rána.

Lightning talk můžeš mít i ty! Registrace nutná na Lightning Talks – bit.ly/prpylight.

What to expect

We meet up at 19 at the club Na Věnečku, presentations start at 19.30. You can look forward to 1 presentation, lightning talks and chit-chat until early morning.

You can have a lightning talk as well – please register at Lightning Talks – bit.ly/prpylight.

Obecné

General

Přednášky

Good morning with MicroPython

  • Oleh Hromiak

I have used a couple of ESP8266 devices running MicroPython to help me with my morning routine. They track my phone as BLE beacon, send info to the fastapi server which eventually generates morning routine (via kafka-based data pipeline) and sends push notification to my phone when I get up every morning (detected by phone movements from bedroom to the work desk in the living room). Also, there is a simple react frontend.

Místo

Na Věnečku, Ostrovského 38a, Praha 5, Czech Republic, 15000

Jedná se o soukromý klub, takže nikde není žádná cedule. Když Ostrovského ulice přejde v chodník se zábradlím po obou stranách, jděte 60 metrů do kopce. První brána po pravé straně je vchod do dvora. Ujděte ještě 40 metrů a vchod do klubu najdete vlevo.

It’s a private club with no public signs. After Ostrovského street becomes a footpath walk 60 meters uphill. Club is in the first gate to the right. Go 40 more meters and entrance to the club will be to your left.

Na Věnečku @ Google Maps

Další mapy: mapy.cz, Google Maps.