Opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19 můžou nadále ovlivňovat srazy Pyva nebo podmínky jejich konání. Pro více informací sledujte stránky jednotlivých měst a s případnými dotazy se obraťte na místní organizační tým.

✎ Edituj tuto událost na GitHubu

Pražské Pyvo #133

Sraz se konal ve středu 15. června 2022 v 19:00.
Holešovická šachta, Bubenská 242/14 → mapa (mapy.cz)

Potkáme se v Holešovické šachtě. Sraz je v 19, přednáška začne kolem 20.30. Kromě přednášky budou i lightning talky a volná zábava.

We meet at the Holešovická šachta. We meet up at 19, but the presentation will start around 20.30. You can also look forward to lightning talks and chit chat.

Přednášky

Using OpenCV in Python to process videos and read barcodes

  • Peter Vanya

OpenCV is a standard image processing library for both classical and deep-learning computer vision. Using Python with OpenCV makes for a powerful tool to extract meaning from images and camera streams.

One can exploit a range of filtering and shape-detecting algorithms to create simple but reliable object detectors or trackers using only a few creative, hard-coded heuristics, without the need for extensive data collection and annotation. Also, the algorithms can achieve a much higher FPS than current state-of-the-art neural networks.

In this talk, we will first demonstrate the basic tools to capture a camera stream, then showcase filtering capabilities such as thresholding, gradients, edge detection and finally detect and track objects. There will be case studies of how to align documents lying on a desk or read barcodes from any object in real time. By the end of the talk you will have mastered a few pipelines to extract meaning from images and videos.

Místo

Holešovická šachta, Bubenská 242/14

Další mapy: mapy.cz, Google Maps.