✎ Edit this event on GitHub

Pražské Pyvo #149 Engineering Of Structured, Semi-Structured And Unstructured Data & Language Models and the Non-English Languages

The meetup took place on Wednesday the 18th of October, 2023 at 19:00.
Na Věnečku, Ostrovského 38a, Praha 5, Czech Republic, 15000 → map (mapy.cz)

Co tě čeká

Sraz je v 19 hodin Na Věnečku, přednášky začínají v 19.30. Čekají nás 2 přednášky, lightning talky a volná zábava až do rána.

Lightning talk můžeš mít i ty! Registrace nutná na Lightning Talks – bit.ly/prpylight.

What to expect

We meet up at 19 at the club Na Věnečku, presentations start at 19.30. You can look forward to 3 presentations, lightning talks and chit-chat until early morning.

You can have a lightning talk as well – please register at Lightning Talks – bit.ly/prpylight.

Obecné

General

Talks

Engineering Of Structured, Semi-Structured And Unstructured Data

  • Sena Şahin
  • This talk tries giving an insight on various data types in business/academia and what are the clean approaches to be able to work with such data types. (for example, the difference between preprocessing of a csv file and an image)

Language Models and the Non-English Languages

  • Pavel Král
  • In this presentation, we'll explore the details of language models when handling non-English languages. We'll dive into the token usage across different languages to understand if queries in non-English languages incur higher costs compared to English. Additionally, we'll investigate the nuances of embedding distances for non-English terms, both in their native form and after translation to English, shedding light on potential variations and their implications.

Venue

Na Věnečku, Ostrovského 38a, Praha 5, Czech Republic, 15000

Jedná se o soukromý klub, takže nikde není žádná cedule. Když Ostrovského ulice přejde v chodník se zábradlím po obou stranách, jděte 60 metrů do kopce. První brána po pravé straně je vchod do dvora. Ujděte ještě 40 metrů a vchod do klubu najdete vlevo.

It’s a private club with no public signs. After Ostrovského street becomes a footpath walk 60 meters uphill. Club is in the first gate to the right. Go 40 more meters and entrance to the club will be to your left.

Na Věnečku @ Google Maps

Other maps: mapy.cz, Google Maps.