The measures enacted with regards to the COVID-19 may still affect the Pyvo meetups or the conditions under which they are being held. Please follow the city pages to get the information and contact your local organizing team in case of any questions.

✎ Edit this event on GitHub

Pražské Pyvo #135

The meetup took place on Wednesday the 17th of August, 2022 at 19:00.
H55, Hloubětínská 1138/5 → map (mapy.cz)

Máme léto a s ním tradičně odlehčený program. Opět se potkáme v kavárně volnočasového centra H55. (https://www.h55.cz/) Tentokrát bude before-party od 16 hodin pro fanoušky Pythonu s dětmi - je tam pískoviště a spousta místa na hraní. Od 19 hodin je pak sraz v obvyklé podobě. Bude pár lightning talků. Hlavní náplní bude ale volná zábava a grilování - nezapomeňte si tedy vzít nějakou dobrotu na gril sebou!

With the ongoing summer, we're traditionally organizing a barbecue. We'll meet up again at the café of the H55 Leisure Center. (https://www.h55.cz/) This time we'll have before-party from 4 PM for fans of Python and their kids - there's kids playground at the café and plenty of place to play around! At 7 PM starts our traditional meetup. We'll have few lightning talks, but the main aim is to chit-chat & barbecue, so bring something to throw on the grill!

Talks

Lightning talky

Kromě grilovačky budou lightning talky. Můžeš jeden mít i ty, viz pyvo.cz#info-for-speakers. Registrace nutná na Lightning Talk – bit.ly/prpylight.

Venue

H55, Hloubětínská 1138/5

I když je místo netradičně trochu dále od centra, od metra B Hloubětín to je jen kousek, případně můžete jet tramvají na zastávku Kbelská. Cyklisti a další sportovci mohou využít cyklostezku podél Rokytky.

Other maps: mapy.cz, Google Maps.