V září se – samozřejmě kromě piva a jídla – podíváme pod kapotu technologiím, které denně používáme.
Dnešní programátor to v podstatě vědět nepotřebuje – na seřazení seznamu máme funkci sort(), o rušení nepotřebných objektů se nám stará garbage collector, na nakreslení grafu určitě existuje nějaká webová služba s pěkným API. Ale pak přijde problém – vestavěný algoritmus přestává stačit, spotřeba paměti z nějakého důvodu roste, hezké API zdražuje nebo rovnou přestává fungovat. A v těchto případech je dobré technologie znát do větší hloubky, než je popsáno v dokumentaci.
Uvítáme všechny přednášky, které odhalí víc než potřebuje typický uživatel. Víš-li jak procesor využívá polovodiče, Numpy objektový model, nebo Docker kernelovou izolaci, přijď nám o tom povědět!
Přednášky prosím oznam na Facebooku nebo na mailu (brno-pyvo@googlegroups.com).
Místo bude upřesněno, a to hlavně podle předpokládané účasti. Chceš-li přijít, označ se prosím na Facbooku, Lanyrdu či mailu.
JAK už je dnes na Pyvu zvykem, uvodní přednáška bude vhodná i pro začátečníky.
Python je "vysokoúrovňový programovací jazyk": programy v něm jsou čitelné pro lidi, spíš než aby odpovídaly tomu, jak je provádí počítač. A tak ačkoli se tak nějak ví, že v počítači jsou jenom samé nuly a jedničky, není úplně jasné, kde se vzaly ostatní čísla – a navíc i řetězce, seznamy, slovníky a ostatní objekty.
Pojďte se něco dozvědět o tom, jak funguje počítačová paměť, a jakým způsobem jsou v ní uloženy základní objekty Pythonu.
Přednáška bude přístupná každému, kdo někdy v Pythonu použil slovník. Ale i pokročilí Pythonisti se pravděpodobně dozví něco nového.
Sklípek kiwi.com, Hlinky 40/102